Vendosni fjalën kyçe....

I pazbuluar deri më sot, kalendari privat i Epstein zbulon emra të shquar që u takuan me të – Wall Street Journal


Oraret dhe emailet japin hollësisht takimet në vitet pasi ai ishte dënuar për shkelje seksuale; vizitorët citojnë pasurinë dhe lidhjet e tij

Nga Khadeeja Safdar dhe David Benoit

Shefi i spiunazhit të vendit, një president kolegji dhe femra të rëndësishme në botën e financës. Rrethi i njerëzve që u shoqëruan me Jeffrey Epstein vite pasi ai ishte një shkelës seksual i dënuar është më i gjerë se sa ishte raportuar më parë, sipas një grumbulli dokumentesh që përfshijnë kalendarin e tij.

William Burns, drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) që nga viti 2021, pati tre takime të planifikuara me Epstein në vitin 2014, kur ai ishte zëvendëssekretar i shtetit, tregojnë dokumentet. Ata u takuan fillimisht në Uashington dhe më pas Burns vizitoi shtëpinë e Epstein në Manhatan.

Kathryn Ruemmler, një këshilltare e Shtëpisë së Bardhë nën Presidentin Barack Obama, pati dhjetëra takime me Epstein në vitet pas shërbimit të saj në Shtëpinë e Bardhë dhe para se të bëhej një avokate e lartë në Goldman Sachs Group Inc. në vitin 2020. Ai gjithashtu planifikoi që ajo të bashkohej me një udhëtim në vitin 2015 në Paris dhe një vizitë në vitin 2017 në ishullin privat të Epstein në Karaibe.

Leon Botstein, presidenti i Bard College, ftoi Epstein, i cili solli një grup të ftuarash të reja, në kampus. Noam Chomsky, profesor, autor dhe aktivist politik, ishte planifikuar të fluturonte me Epstein për të ngrënë darkë në shtëpinë e Epstein në Manhattan në vitin 2015.

Asnjë nga emrat e tyre nuk shfaqet në ‘librin e zi’ tashmë publik të kontakteve të Epstein ose në regjistrat publik të fluturimeve të pasagjerëve që udhëtonin me avionin e tij privat. Dokumentet tregojnë se Epstein organizoi takime të shumta me secilin prej tyre pasi kishte vuajtur dënimin me burg në vitin 2008 për një krim seksual që përfshinte një vajzë adoleshente dhe ishte regjistruar si dhunues seksual. Dokumentet, të cilat përfshijnë mijëra faqe emailesh dhe orare nga 2013 deri në 2017, nuk janë raportuar më parë.

Dokumentet nuk zbulojnë qëllimin e shumicës së takimeve. Wall Street Journal nuk mundi të verifikonte nëse çdo takim i planifikuar u zhvillua.

Shumica e atyre njerëzve i thanë Journal se ata e vizituan Epstein për arsye që lidhen me pasurinë dhe lidhjet e tij. Disa thanë se ata mendonin se ai kishte kryer dënimin dhe ishte rehabilituar. Botstein tha se po përpiqej ta bënte Epstein të dhuronte për shkollën e tij. Chomsky tha se ai dhe Epstein diskutuan tema politike dhe akademike.

Drejtori i CIA-s, William Burns, i fotografuar në qendër në një seancë dëgjimore të Senatit në mars, u takua në vitin 2014 me Epstein në Uashington dhe më vonë vizitoi shtëpinë e qytetit të Epstein në Manhattan

Burns u takua me Epstein rreth një dekadë më parë ndërsa ai po përgatitej të linte shërbimin qeveritar, tha zëdhënësja e CIA-s, Tammy Kupperman Thorp.

“Drejtori nuk dinte asgjë për të, përveç se ai u prezantua si ekspert në sektorin e shërbimeve financiare dhe ofroi këshilla të përgjithshme për kalimin në sektorin privat,” tha ajo.

“Ata nuk kishin asnjë lidhje.”

Ruemmler kishte një marrëdhënie profesionale me Epstein në lidhje me rolin e saj në firmën ligjore Latham & Watkins LLP dhe nuk udhëtoi me të, tha një zëdhënës i Goldman Sachs. Epstein e prezantoi atë me klientët e mundshëm ligjorë, të tillë si bashkëthemeluesi i Microsoft Corp. Bill Gates, tha zëdhënësi.

“Më vjen keq që e kam njohur Jeffrey Epstein,” tha zonja Ruemmler. Një zëdhënëse e Latham & Watkins tha se Epstein nuk ishte klient i firmës.

Në vitin 2006, Epstein u akuzua publikisht se kishte abuzuar seksualisht me vajza në Florida, të cilat ishin 14 vjeç. Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe policia hetuan dhe Epstein arriti një marrëveshje me prokurorët në vitin 2008.

Ai iu shmang akuzave federale dhe u deklarua fajtor për kërkimin dhe prokurimin e një të miture me qëllime prostitucioni. Ai u regjistrua si shkelës seksual dhe shërbeu rreth 13 muaj në një program rehabilitimi.

Rasti i Epstein krijoi valë mbulimi mediatik në atë kohë, me media në SHBA dhe jashtë saj që raportonin për akuza nga vajza të mitura dhe gra të reja. Në vitin 2006, disa politikanë kthyen donacionet e marra nga Epstein.

Disa bashkëpunëtorë shkuan më tej duke u distancuar prej tij. Klienti i tij më i madh i njohur, miliarderi Leslie Wexner, më vonë tha se i ndërpreu lidhjet në vitin 2007. Banka e tij, JPMorgan Chase & Co., më vonë tha se mbylli llogaritë e tij në 2013, megjithëse disa bankierë vazhduan të takoheshin me të për vite më pas.

Një foto e bërë në shtëpinë e qytetit të Epstein kur autoritetet hynë në vitin 2019, e prezantuar më vonë si provë në gjykatë

Në vitin 2015, Virginia Giuffre e akuzoi publikisht Epstein se e kishte abuzuar dhe trafikuar seksualisht kur ishte adoleshente dhe e detyronte të bënte seks me njerëz me ndikim, përfshirë Princin Andrew. Princi Andrew i ka mohuar akuzat dhe vitin e kaluar ka zgjidhur një padi për abuzim seksual nga zonja Giuffre.

Pavarësisht nga shtypi negativ, ditët e Epstein ishin të mbushura nga mëngjesi në mbrëmje me takime me njerëz të shquar, tregojnë dokumentet. Kishte darka në restorantet e Nju Jorkut, takime në hotele luksoze dhe tubime në zyrat e firmave të njohura ligjore. Shumë takime u mbajtën në shtëpinë e qytetit të Epstein në Manhatan.

Prokurorët pretenduan në vitin 2019 se shtëpia në Manhattan është vendi ku Epstein abuzoi seksualisht me viktima femra për vite me rradhë, shumë prej tyre të mitura, dhe se ai pagoi disa prej tyre për të rekrutuar miqtë e tyre për t’u përfshirë në aktivitet seksual.

Pasi Miami Herald raportoi se dhjetëra gra thanë se ishin abuzuar, prokurorët e akuzuan Epstein në vitin 2019 për një komplot trafikimi seksual. Ai vdiq atë vit në një burg të Nju Jorkut, ndërsa priste gjyqin për atë që eksperti mjekësor i qytetit tha se ishte një vetëvrasje.

Burns, 67 vjeç, diplomat karriere dhe ish-ambasador në Rusi, pati takime me Epstein në vitin 2014 kur Burns ishte zëvendësSekretar i shtetit.

Një drekë ishte planifikuar atë gusht në zyrën e firmës ligjore Steptoe & Johnson në Uashington. Epstein caktoi dy takime në mbrëmje atë shtator me Burns në shtëpinë e tij në qytet, tregojnë dokumentet. Pas një prej takimeve të planifikuara, Epstein planifikoi që shoferi i tij ta çonte z. Burns në aeroport.

Burns kujton se ishte prezantuar në Uashington nga një mik i përbashkët dhe një herë në Neë York u takua shkurtimisht me Epstein, tha zonja Thorp. “Drejtori nuk kujton ndonjë kontakt të mëtejshëm, duke përfshirë një udhëtim në aeroport,” tha ajo.

Muajin pasues, tetor 2014, Burns dha dorëheqjen nga roli i tij në Departamentin e Shtetit për të shërbyer si president i Carnegie Endowment for International Peace, një institut kërkimi. Ai drejtoi Carnegie Endowment derisa u emërua në fillim të vitit 2021 nga Presidenti Biden për të shërbyer si drejtor i CIA-s.

Dokumentet tregojnë se Epstein dukej se i njihte mirë disa nga të ftuarit e tij. Sipas dokumenteve, ai kërkoi që rrotullat e sushit me avokado të ishin në dispozicion kur takohej me zonjën Ruemmler. Ai vizitoi apartamentet që ajo po mendonte të blinte. Në tetor 2014, Epstein i dinte planet e saj të udhëtimit dhe i tha një asistenti të planifikonte fluturimin e saj.

Kathryn Ruemmler pati dhjetëra takime me Epstein në vitet pas shërbimit të saj në Shtëpinë e Bardhë dhe para se të bëhej një avokate e lartë në Goldman Sachs

“Shiko nëse ka një vend të klasit të parë,” shkroi ai, “nëse jo, përpiqu të gjesh një vend të mirë.”

Në vitin 2014, Epstein e telefonoi zonjën Ruemmler brenda disa javësh pasi ajo u largua nga Shtëpia e Bardhë e Obamës. Epstein planifikoi një drekë në gusht 2014 në shtëpinë e tij në qytet, e ndjekur nga një seri takimesh për ta prezantuar atë me një rreth më të gjerë të të njohurve të tij.

Ruemmler u takua fillimisht me Epstein pasi ai e telefonoi për ta pyetur nëse do të ishte e interesuar të përfaqësonte Billa Gates-in dhe Fondacionin Bill & Melinda Gates, tha zëdhënësi i Goldman Sachs.

Një zëdhënëse e Bill Gates tha se Epstein nuk ka punuar kurrë për z. Gates.

Epstein dhe stafi i tij diskutuan nëse zonja Ruemmler, tani 52 vjeçe, nuk do ndjehej rehat me praninë e vajzave të reja që punonin si asistente dhe punonjëse në shtëpinë e qytetit, tregojnë dokumentet.

Gratë i dërguan email Epstein në dy raste për t’i pyetur nëse duhet të shmangnin shtëpinë ndërsa Ruemmler ishte atje. Epstein i tha njërës prej grave se nuk donte që ajo të ishte pranë, dhe një tjetre se nuk ishte problem, tregojnë dokumentet.

Ruemmler nuk pa asgjë që do ta bënte atë të shqetësohej në shtëpinë e qytetit dhe nuk shprehu ndonjë shqetësim, tha zëdhënësi i Goldman.

Disa njerëz që vizituan Epstein gjatë kësaj periudhe kohore thanë se vunë re gra të reja në shtëpinë e tij në qytet. Një nga vizitoret, Helen Fisher, një antropologe që studion dashurinë dhe lidhjen romantike, hëngri drekë me Epstein në janar 2016 për të diskutuar punën e saj.

Dr. Fisher tha se pas drekës, Epstein e ftoi atë të fliste me stafin e tij.

Dr. Fisher tha se Epstein nuk e financoi kurrë punën e saj, ata nuk ishin miq dhe nuk i mbajtën kontaktet.

Ish-rezidenca e Epstein në një ishull privat në Ishujt e Virgjër të SHBA

“Unë nuk kisha asnjë lidhje me Jeffrey Epstein,” tha ajo.

“Por e kujtova për shkak të shtëpisë së tij spektakolare dhe për shkak të gjashtë vajzave të reja.”

Gjatë disa viteve të ardhshme, Ruemmler, në atë kohë një partnere e specializuar në mbrojtjen e ‘jakave të bardha’ në Latham & Watkins, pati më shumë se tre duzina takime me Epstein, duke përfshirë dreka dhe darka.

“Në rrjedhën normale, Epstein gjithashtu e ftoi atë në takime dhe tubime shoqërore, e prezantoi atë me kontakte të tjera biznesi dhe i dha referenca,” tha zëdhënësi i Goldman.

“Ishin të njëjtat lloje kontaktesh dhe angazhimesh që ajo kishte me kontakte dhe klientë të tjerë.”

Në vitin 2015, ajo ishte planifikuar të fluturonte me Epstein për në Paris dhe në vitin 2017 ai planifikoi të ndalonte në Shën Lucia për ta çuar atë në shtëpinë e tij ishullore në Ishujt e Virgjër të SHBA, sipas dokumenteve.

Zonja Ruemmler nuk e vizitoi kurrë ishullin e tij dhe ‘kurrë nuk pranoi një ftesë apo një mundësi për të fluturuar me Jeffrey Epstein’, tha zëdhënësi i Goldman.

Përveç rolit të saj aktual si këshilltare e përgjithshme në Goldman Sachs, Ruemmler është bashkëkryetare e komitetit të rrezikut të reputacionit, i cili mbikëqyr vendimet e biznesit dhe të klientëve për dëmtim të mundshëm të imazhit të bankës.

Epstein gjithashtu e lidhi zonjën Ruemmler me Ariane de Rothschild, e cila tani është shefe ekzekutive e bankës private zvicerane Edmond de Rothschild Group. Banka punësoi firmën ligjore të zonjës Ruemmler, Latham & Watkins, pas prezantimit për të ndihmuar me çështjet rregullatore të SHBA-së, sipas bankës dhe zëdhënësit të Goldman.

Zonja de Rothschild, e cila u martua me anëtarin e familjen e famshme bankare, pati më shumë se një duzinë takime me Epstein. Ai kërkoi ndihmën e saj me personelin dhe mobilimin, si dhe diskutoi marrëveshje biznesi me të, sipas dokumenteve.

Ariane de Rothschild, shefja e një banke private zvicerane, negocioi një kontratë 25 milionë dollarëshe me Epstein në vitin 2015, tregojnë dokumentet

Në shtator 2013, Epstein i kërkoi zonjës de Rothschild në një email për ndihmë për të gjetur një asistente të re, ‘femër, që flet shumë gjuhë të huaja, të organizuar’.

“Unë do të pyes rreth e rrotull,” ia ktheu me email zonja de Rothschild.

Ajo bleu artikuj ankandi me vlerë rreth 1 milion dollarë në emër të Epstein në 2014 dhe 2015, tregojnë dokumentet.

Zonja de Rothschild u emërua kryetare e bankës në janar 2015. Atë tetor, ajo dhe Epstein negociuan një kontratë 25 milionë dollarëshe për Epstein’s Southern Trust Co. për të ofruar ‘analizë rreziku dhe aplikimin dhe përdorimin e disa algoritmeve’ për bankën, sipas ndaj një propozimi të shqyrtuar nga gazeta.

Në vitin 2019, pasi Epstein u arrestua, banka tha se zonja de Rothschild nuk u takua kurrë me Epstein dhe nuk kishte asnjë lidhje biznesi me të.

Banka pranoi për gazetën se deklarata e saj e mëparshme nuk ishte e saktë. Ajo tha se zonja de Rothschild u takua me Epstein si pjesë e detyrave të saj normale në bankë midis 2013 dhe 2019, dhe Epstein e prezantoi bankën me drejtuesit e financave të SHBA-së, rekomandoi firma ligjore dhe ofroi këshillime tatimore dhe rreziqesh.

“Paralelisht me këtë, Epstein e kërkoi atë personalisht në disa raste për këshilla dhe shërbime në menaxhimin e pasurive,” tha banka.

Znj. de Rothschild nuk kishte njohuri për ndonjë procedim ligjor kundër Epstein dhe ‘nuk ishte në dijeni të ndonjë pyetjeje në lidhje me sjelljen e tij personale’, tha banka. Pasi mësoi më vonë për sjelljen e tij, banka tha, ‘ajo ndjeu keqardhje dhe mbështet viktimat’.

Një nga takimet e planifikuara të Epstein me znj. de Rothschild, në janar 2014, përfshinte një tjetër nga të ftuarit e tij të rregullt: Joshua Cooper Ramo, atëherë bashkëdrejtor ekzekutiv i firmës konsulente të korporatës së Henry Kissinger.

Joshua Cooper Ramo kishte më shumë se një duzinë takime të planifikuara me Epstein

Epstein planifikoi më shumë se një duzinë takimesh nga viti 2013 deri në vitin 2017 me zotin Ramo, i cili në atë kohë shërbente në bordet e Starbucks Corp. dhe FedEx Corp., tregojnë dokumentet. Epstein kishte ushqime të veçanta sepse besonte se zoti Ramo ishte vegjetarian, tregojnë dokumentet.

Shumë nga takimet e zotit Ramo me Epstein ishin në mbrëmje, zakonisht pas orës 17:00, në shtëpinë e qytetit. Z. Ramo ishte gjithashtu i ftuar në një mëngjes në shtëpinë e qytetit në shtator 2013 me ish-kryeministrin izraelit Ehud Barak, një tjetër mysafir i rregullt, tregojnë dokumentet.

Ramo, i cili është ende në bordin e FedEx dhe së fundmi u largua nga bordi i Starbucks, nuk iu përgjigj kërkesave për koment. Një zëdhënëse e zotit Kissinger tha se ai nuk ishte në dijeni që zoti Ramo po takohej me Epstein.

Barak u takua gjithashtu me Epstein në vitin 2015 me z. Chomsky, tani 94 vjeç, një profesor i gjuhësisë dhe aktivist politik, i cili ka qenë kritik ndaj kapitalizmit dhe politikës së jashtme të SHBA.

Chomsky tha se Epstein organizoi takimin me Ehud Barak që ata të diskutonin ‘politikat e Izraelit në lidhje me çështjet palestineze dhe arenën ndërkombëtare’.

Barak tha se ai takohej shpesh me Epstein gjatë udhëtimeve në Nju Jork dhe u njoh me njerëz si z. Ramo dhe z. Chomsky për të diskutuar gjeopolitikën apo tema të tjera.

“Ai sillte shpesh persona të tjerë interesantë, nga arti apo kultura, ligji apo shkenca, financa, diplomacia apo filantropia”, tha Barak.

Epstein organizoi disa takime në 2015 dhe 2016 me z. Chomsky, ndërsa ai ishte profesor në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts.

Kur u pyet për marrëdhënien e tij me Epstein, z. Chomsky u përgjigj në një email: “Përgjigja e parë është se nuk është puna juaj. Ose e kujtdo. E dyta është se e njihja dhe takoheshim herë pas here.”

Në mars 2015, Epstein caktoi një takim me Chomsky dhe profesorin e Universitetit të Harvardit Martin Nowak dhe akademikë të tjerë, sipas dokumenteve. Chomsky tha se ata patën disa takime në institutin kërkimor të zotit Nowak për të diskutuar mbi neuroshkencën dhe tema të tjera.

Dy muaj më vonë, Epstein planifikoi të fluturonte me z. Chomsky dhe gruan e tij për të ngrënë darkë me ta dhe regjisorin Woody Allen dhe gruan e tij, Soon-Yi Previn, tregojnë dokumentet.

“Nëse do të kishte një fluturim, për të cilin dyshoj, do të kishte qenë nga Bostoni në Nju Jork, 30 minuta,” tha z. Chomsky.

“Unë nuk jam në dijeni të parimit që kërkon t’ju informoj për një mbrëmje të kaluar me një artist të madh.”

Epstein dhuroi të paktën 850,000 dollarë për MIT midis 2002 dhe 2017 dhe më shumë se 9.1 milion dollarë për Harvard nga 1998 deri në 2008, kanë thënë universitetet. Në vitin 2021, Harvard tha se po e sanksiononte Nowak për shkeljen e politikave të universitetit në marrëdhëniet e tij me Epstein dhe po mbyllte një qendër kërkimore që ai drejtonte dhe që Epstein e kishte financuar.

MIT tha se ishte e papërshtatshme të pranoheshin dhuratat e Epstein dhe se më vonë dhuroi 850,000 dollarë për organizatat jofitimprurëse që mbështesin të mbijetuarit e abuzimit seksual.

Në një intervistë të vitit 2020 me podcastin ‘dunc tank’, Chomsky tha se njerëzit që ai i konsideronte më keq se Epstein i kishin dhuruar MIT. Ai nuk përmendi asnjë nga takimet e tij me Epstein.

Noam Chomsky, një profesor dhe aktivist politik, tha se ai diskutoi tema politike dhe akademike kur u takua me Epstein

Z. Chomsky i tha Journal se në kohën e takimeve të tij ‘ajo që dihej për Jeffrey Epstein ishte se ai ishte dënuar për një krim dhe kishte vuajtur dënimin. Sipas ligjeve dhe normave të SHBA-së, kjo jep një provë të pastër’.

MIT tha se avokatët që hetonin lidhjet e saj me Epstein nuk zbuluan se Chomsky u takua me Epstein në kampusin e tij ose mori fonde prej tij. Harvardi nuk pranoi të komentonte përtej raportit që publikoi mbi lidhjet e tij me Epstein në vitin 2020.

Nowak ka thënë se i vjen keq për rolin e tij në nxitjen e një lidhjeje midis Epstein dhe Harvardit. Ai nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Botstein, 76, president i Kolegjit Bard që nga viti 1975, pati rreth dy duzina takime të planifikuara me Epstein për rreth katër vjet, të cilat ishin kryesisht vizita në shtëpinë e qytetit.

“Unë isha një grumbullues fondesh i pasuksesshëm dhe në fakt objekt i paksa sadizmit nga ana e tij në mbështetjen e varur filantropike,” tha z. Botstein. “Kjo ishte marrëdhënia ime me të.”

Botstein tha se së pari e vizitoi shtëpinë e qytetit të Epstein në vitin 2012 për ta falënderuar për donacionet e pakërkuara në shkollat ​​e mesme Bard, më pas u kthye gjatë disa viteve në një përpjekje për të marrë më shumë donacione. Në vitin 2015, Epstein dhuroi 66 laptopë, tregojnë dokumentet.

“Ne bëmë kërkime rreth tij dhe ai ishte një kriminel i dënuar për një krim seksual,” tha ai. Bard ka një program të madh që ofron edukim për të burgosurit, tha ai. “Ne besojmë në rehabilitimin  e personave.”

Botstein, gjithashtu drejtori muzikor për një kohë të gjatë për Orkestrën Simfonike Amerikane, e ftoi Epstein në një operë në Bard në 2013, më pas një koncert në kolegj në vitin 2016, tregojnë dokumentet. Epstein planifikoi çdo herë të sillte disa nga asistentet e tij të reja femra dhe të mbërrinte me helikopter.

Leon Botstein, president i Kolegjit Bard dhe drejtor muzikor për Orkestrën Simfonike Amerikane, e ftoi Epstein në ngjarjet në shkollë

Botstein tha se ai priste që Epstein të mbështeste kauzat e muzikës klasike dhe se shkolla mori masa paraprake kur ai e vizitoi.

“Për shkak të rekordit të tij të mëparshëm, ne kishim gati sigurinë,” tha ai.

“Ai nuk kishte asnjë qasje të lirë me askënd.”

Në shtëpinë e Epstein, Botstein u çua në një dhomë ngrënieje ku diskutuan muzikën klasike dhe çështje të tjera, tha ai.

“Ai e prezantoi veten si një miliarder, një person vërtet, me të vërtetë i pasur”, tha ai.

“Më duket i çuditshëm dhe arrogant. Dhe ajo që më në fund arrita të besoja, kjo është arsyeja pse ne i ndërpremë kontaktet me të, është se ai thjesht po na shtrëngonte me të”.

Pavarësisht të gjitha takimeve të tij, tha Botstein, Epstein nuk i bëri kurrë një donacion tjetër për shkollën Bard.

“Ishte një bekim që ne kurrë nuk morëm më para.” – tha ai.

*Rob Barry kontribuoi në këtë shkrim.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e WSJ

Përgatiti për Hashtag.al, K.Manjani