Vendosni fjalën kyçe....

Boçi denoncon formularin ku punonjësve të bashkisë së Elbasanit u kërkohet ta plotësojnë në lidhje me zgjedhjet e 14 majit


Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka denoncuar presionin që sipas tij po ushtrohet ndaj punonjësve të administratës në bashkinë e Elbasanit, dy muaj para zgjedhjeve vendore.

Boçi i cili është edhe kandidat i Rithemelimit për bashkinë e Elbasanit në zgjedhjet e 14 majit, shkruan se shtetasi Doreidi Avllazagaj u ka kërkuar punonjësve të bashkisë që të plotësojnë një formular ku të zotohen se së bashku me të afërmit e tij, do të votojë për Partinë Socialiste.

Imagjinoni, jemi dy muaj përpara zgjedhjeve dhe ndaj administratës së Bashkisë Elbasan dhe gjithë institucioneve në varësi të saj po ushtrohet një presion i jashtëzakonshëm. Çfarë pritet të bëjnë tjetër? Shtetasi Doreidi Avllazagaj përmes këtij formulari kërkon nga punonjësit e Bashkisë Elbasan të plotësojnë të dhënat e patronazhimit duke e detyruar vartësin apo të afërmin e tij të zotohet se do votojë Partinë Socialiste” – shkruan Boçi.

Për këtë rast, ai ka kërkuar që SPAK të nisë hetimet dhe të parandalojë krimin zgjedhor që sipas tij po bëhet në bashkinë e Elbasanit, ku të dhënat e formularit të shpërndarë mund të përdoren nga Partia Socialiste.

Ajo që duhet të alarmojë institucionet e drejtësisë është fakti se përmes këtij formulari, PS jo vetëm po shantazhon në mënyrë të hapur punonjësit e administratës së Bashkisë Elbasan dhe punonjësit e institucioneve të tjera, por po u kërkon këtyre të fundit që ta lejojnë Partinë Socialiste që t’i përdorë lirisht këto të dhëna për zgjedhjet vendore! Kush heton krimin zgjedhor dhe ka vullnet t’a ndalojë atë, ja ku e ka! Në mes të qytetit të Elbasanit! Brenda Bashkisë Elbasan. Nxitoni, se në orën 16:00 duhen dorëzuar formularët!”- përfundoi Boçi.