Vendosni fjalën kyçe....

Qindra emigrantë të paligjshëm përpiqen të hyjnë në SHBA nga Meksika, vërsulen mbi urë (Video)


 

Pamjet dramatike të xhiruara të dielën treguan qindra emigrantë kryesisht venezuelianë që kalojnë nëpër urën Paso Del Norte që lidh Meksikën dhe SHBA-në, në një përpjekje për të hyrë në Amerikë.

Agjentët e Doganave dhe Mbrojtjes Kufitare të SHBA (CBP) përdorën masa të ndryshme për të frenuar fluksin e njerëzve pasi grupi i madh, i cili përmbante burra, gra dhe fëmijë, u përpoq të kërkonte azil, raportoi Fox News.

Përpjekja për migrim masiv erdhi mes thashethemeve se kufiri do hapej për aplikime të shpejta për azil, sipas gazetës meksikane Norte Digital.

“Ju lutemi, ne thjesht duam të hyjmë në mënyrë që të mund të ndihmojmë familjet tona,” citoi Reuters të thoshte Camila Paz, një emigrante 18-vjeçare.

“Kështu që unë mund të kem një të ardhme dhe të ndihmoj familjen time.”

 

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan turmën e madhe duke u ngjitur drejt portave në kufirin jugor të SHBA-së, me shumë që iu lutën agjentëve që t’i lejonin të kalonin.

Oficerët e armatosur me pajisje të rënda u panë gjithashtu në pamjet në të dy anët e kufirit, me disa emigrantë që pretendonin se ishin shënjestruar me spërlatës me  piper.

Ligjvënësit republikanë kanë fajësuar presidentin Biden për përkeqësimin e problemeve në kufirin SHBA-Meksikë. me heqjen e politikave nga epoka e Donald Trump. Ndërkohë, Biden ka goditur kundërshtimin republikan ndaj propozimeve të reformës së emigracionit të shpallura herët në presidencën e tij.