Vendosni fjalën kyçe....

SHBA do dërgojë 31 tanke M1 Abrams në Ukrainë


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se shteti i tij do t’i dërgojë Ukrainës 31 tanke M1 Abrams, teksa Kievi po vazhdon të përballet me pushtimin rus për pothuajse 12 muaj.

Duke folur në një konferencë për media në Uashington, Biden tha më 25 janar se aftësitë blinduese kanë qenë kritike për Ukrainën për të luftuar kundër një kundërshtari më të madh.

Megjithatë, Biden tha se kjo lëvizje nuk është “një kërcënim për Rusinë”.

Ai shtoi se SHBA-ja do të trajnojë trupat ukrainase “sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Vendimi i Uashingtonit për të dërguar tanke në Ukrainë, vjen po të njëjtën ditë që Gjermania i dha dritën e gjelbër dërgimit të tankeve të llojit Leopard.

Moska ka paralajmëruar se furnizimi i Ukrainës me tanke moderne perëndimore përbën një provokim të rrezikshëm.

Duke folur nga Shtëpia e Bardhë, Biden tha se tanket e NATO-s për Ukrainën do të ndihmojnë që ukrainasit “të përmirësojnë aftësinë e tyre për të manovruar në terren të hapur”, përcjell REL.

Ai foli edhe për vendimin e Gjermanisë për të dërguar tanke në Ukrainë.

Biden shtoi se “pritja nga ana e Rusisë është se ne do të ndahemi, por ne jemi plotësisht të bashkuar”.

Vendimi i SHBA-së erdhi menjëherë pasi Gjermania ra dakord të dërgonte 14 tanke Leopard 2 A6 nga rezervat e saj.

Gjermania, duke mos dashur të nxiste zemërimin e Rusisë, më herët kishte refuzuar të dërgonte Leopardët. Dërgimi i tyre ishte thënë se do të mund të behej vetëm nëse edhe SHBA-ja do të vendoste të dërgonte tanket Abrams.

Kreu i administratës presidenciale të Ukrainës, Andriy Yermak, reagoi ndaj vendimit të SHBA-së duke e quajtur atë si “ditë historike” që do të ndihmojë në përcaktimin e rezultatit të luftës.

“Gjëja kryesore është se ky është vetëm fillimi. Ne kemi nevojë për qindra tanke”, tha Yermak në një postim në Telegram.

“Është një ditë historike. Një nga ato ditë që do të përcaktojë fitoren tonë të ardhshme”, shtoi ai.

Paketa prej 400 milionë dollarësh, e paralajmëruar të mërkurën, përfshin gjithashtu tetë automjete shpëtimi M88 – zvarritës, të ngjashëm me tanket, që mund të tërheqin tankun Abrams në qoftë se ai ngec, raporton AP.

Franca, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Polonia, Gjermania, Holanda dhe Suedia do të dërgojnë qindra tanke dhe automjete të blinduara të rënda për të forcuar mbështetjen për Ukrainën ndërsa ajo hyn në një fazë të re të luftës dhe përpiqet të depërtojë në linjat e përforcuara ruse.