Vendosni fjalën kyçe....

Udhëheqësi konservator në Britani përballet me hetim tatimor – Media


Kryeministri britanik Rishi Sunak ka hapur një hetim për çështjet tatimore të ish-kancelarit Nadhim Zahawi.

I akuzuar për shmangien e pagesës së pjesës së tij për vite me radhë, ministri i qeverisë, Zahawi dyshohet se zgjidhi një mosmarrëveshje shumëmilionëshe me autoritetet ndërsa ishte përgjegjës për taksimin e publikut britanik.

Sunak tha të hënën se ai i kishte kërkuar Këshilltares së Etikës Laurie Magnus ‘të hetojë plotësisht çështjen dhe të vërtetojë të gjitha faktet dhe të më japë këshilla për pajtueshmërinë e Nadhim Zahawi me kodin ministror’.

Zahawi shërbeu si kancelar i Thesarit i ish-kryeministrit Boris Johnson nga korriku i vitit të kaluar deri në shtator, një pozicion që e pa atë të menaxhonte taksat dhe politikat e shpenzimeve publike të vendit.

Megjithatë, BBC raportoi javën e kaluar se Zahawi pagoi rreth 5 milionë stërlina (6.1 milionë dollarë) taksa dhe gjoba të papaguara gjatë kësaj periudhe, pa informuar publikun britanik, ndërsa The Guardian tha se ai e zgjidhi faturën në dhjetor.

Zahawi dyshohet se e zgjidhi çështjen e taksave duke dështuar në deklarimin e duhur të fitimeve të fituara nga shitja e aksioneve të tij në YouGov, një firmë sondazhi e bashkëthemeluar nga ish-kancelari dhe kryetari i tanishëm i Partisë Konservatore. Zahawi thuhet se ka fshehur pjesën e tij të fitimeve në një trust në parajsat fiskale të operuar nga familja e tij.

Shefi i konservatorëve këmbëngul se ai nuk bëri asnjë gabim, me një zëdhënës që u tha mediave britanike javën e kaluar se ‘tatimet e zotit Zahawi janë deklaruar dhe paguar siç duhet në Britani’. Ndërsa deklarata nuk shpjegoi specifikat e marrëdhënieve të tij me shitjen e aksioneve, Zahawi tha të hënën se ai pret që t’ia ‘shpjegojë faktet e kësaj çështjeje’ Këshilltares Magnus dhe këmbënguli se gabimi ishte ‘i pakujdesshëm dhe jo i qëllimshëm’.

Megjithatë, Partia Laburiste ka kërkuar që Zahaëi të largohet nga detyra për këtë aferë.

“Kryeministri duhet ta shkarkojë atë dhe ta shkarkojë sot dhe të tregojë udhëheqje.” – deklaroi të hënën lideri i partisë Keir Starmer.

Zahawi nuk është i vetmi konservator i lartë në telashe për financat e tij. Laburistët kanë bërë thirrje për një hetim pasi Sunday Times raportoi se donatori konservator Richard Sharp organizoi një garanci për një hua prej 800,000 stërlina (987,300 dollarë) për Boris Johnson, përpara se Johnson ta emëronte atë drejtor të BBC-së në një marrëveshje të dukshme përfitimi të ndërsjellë.