Vendosni fjalën kyçe....

Arrestohet lideri i opozitës në Bolivi, nisin revoltat e qytetarëve


Policia boliviane ka arrestuar një lider të opozitës së krahut të djathtë me akuzën për terrorizëm.

Luis Fernando Camacho është guvernatori i Santa Cruz, rajoni më i pasur i vendit. Ai ndihmoi në rrëzimin e Presidentit Evo Morales nga pushteti në vitin 2019.

Camacho ka udhëhequr një grevë antiqeveritare në Santa Cruz për më shumë se një muaj, duke e çuar rajonin në bllokim.

Mbështetësit e tij e kanë dënuar arrestimin e tij si rrëmbim dhe kanë dalë në rrugë në protestë.

Por zyra e prokurorit të shtetit tha se arrestimi lidhej me rrëzimin e ish-presidentit të majtë, raporton BBC.

Një urdhër-arresti i tetorit akuzoi Camacho për “terrorizëm”, por nuk dha detaje.

Sulmet e udhëhequra nga Camacho janë për vonesat në kryerjen e regjistrimit të popullsisë në vend.

Regjistrimi ka të ngjarë të rezultojë në Santa Cruz – i cili prej kohësh ka mbyllur garën me kryeqytetin politik malor La Paz – duke siguruar më shumë të ardhura nga taksat dhe fuqi politike. Regjistrimi është planifikuar për vitin 2024, por protestuesit duan që ai të mbahet vitin e ardhshëm.