Vendosni fjalën kyçe....

Suedia plotëson kërkesën turke për kurdin e kërkuar nga drejtësia – Media


Suedia ka ekstraduar në Turqi një burrë të dënuar në vendin e tij si anëtar i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja e konsideron një organizatë terroriste, njoftoi të shtunën agjencia e lajmeve Anadolu. Masa vjen në mes të përpjekjeve të Stokholmit për të adresuar shqetësimet e Turqisë mbi aplikimin e Suedisë në NATO.

Burri, i identifikuar si Mahmut Tat, u fluturua me aeroplan nga një qendër paraburgimi në Molndal në bregun perëndimor të Suedisë në qytetin më të madh të Turqisë në Stamboll të premten, sipas agjencisë.

Tat ishte dënuar me gjashtë vjet e dhjetë muaj burg nga një gjykatë turke pasi u arrestua me akuzën se ishte anëtar i Unionit të Komuniteteve Kurde, një grup ombrellë që bashkon disa organizata kurde, duke përfshirë PKK. Megjithatë, ai arriti të arratisej nga Turqia dhe u përpoq të merrte azil në Suedi në vitin 2015. Kërkesa e tij u refuzua, por ai mbeti në vendin nordik. Ai thuhet se u arrestua nga policia suedeze në fund të nëntorit.

Muajin e kaluar, parlamenti suedez votoi për të bërë ndryshime në kushtetutën e vendit, të cilat do të bënin të mundur që Stokholmi të forconte ligjet kundër terrorizmit, duke përfshirë kufizimin e lirisë së shoqërimit të grupeve të përfshira në terrorizëm.

Zhvillimi erdhi pasi Stokholmi po përpiqej të përmbushte kushtet e Turqisë që Suedia të anëtarësohej në NATO. Më herët, Ankaraja akuzoi Suedinë dhe Finlandën fqinje se strehojnë ‘terroristët’ kurdë dhe kërcënoi se do bllokojë ofertat e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Të dy vendet aplikuan për t’u bërë anëtarë të bllokut në maj, duke përmendur shqetësimet për operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë.