Vendosni fjalën kyçe....

Sekretarja e Brendshme sulmon sërish emigrantët: Ata e kanë fajin për kaosin e krijuar në kampet e azilantëve


Sekretarja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman po përballet me pesë sfida ligjore për një krizë në qendrën e përpunimit të emigrantëve në Manston. Ajo ka sulmuar sërish emigrantët duke thënë se ata që kërkojnë azil dhe vijnë me gomone dhe kontrabandistët e tyre janë fajtorë për kaosin.

Sekretarja e Brendshme u tha deputetëve se legjislacioni i planifikuar për të shtrënguar sistemin e azilit nuk do të paraqitet në parlament këtë vit. Një marrëveshje prej 140 milionë funte për dërgimin e azilkërkuesve në Ruandë si “vlerë për para”, nuk është firmosur ende.

Zbulimet erdhën në një seancë të diskutueshme të komitetit të përzgjedhur të punëve të brendshme të mërkurën, një ditë përpara përvjetorit të vdekjes së 27 njerëzve, anija e të cilëve u mbyt në Kanal ndërsa ata kërkonin strehim në Britani.

Një deputet konservator sugjeroi që ministri i imigracionit Robert Jenrick të jepte dorëheqjen, duke e akuzuar atë se nuk kishte vizionin se si të akomodonte azilkërkuesit.

Deri në fund të muajit të kaluar, më shumë se 4,000 njerëz që kërkonin azil u strehuan në qendrën e përpunimit të Kent, e cila ishte projektuar për të mbajtur vetëm 1,600 dhe për t’i përpunuar ato brenda 24 orëve.

Tani ka më shumë se 40,000 azilkërkues që qëndrojnë në më shumë se 100 hotele në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, me një kosto prej rreth 7 milionë funte në ditë.