Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit e luftës


Gjithsej 214 ushtarë janë liruar nga Ukraina dhe Rusia në shkëmbimin e fundit të të burgosurve.

Ministria ruse e mbrojtjes konfirmoi se 107 ushtarë rusë u ishin dorëzuar atyre dhe tani do të dërgohen në Moskë për trajtim mjekësor.

Në një postim në Telegram, Shefi i Zyrës Presidenciale të Ukrainës Andriy Yermak konfirmoi gjithashtu se kishte marrë 107 ushtarë, mes të cilëve gjashtë oficerë.

Ai shtoi se disa të burgosur ukrainas ishin kapur në fabriken e çelikut Azovstal në Mariupol, e cila u bë një pikë e ashpër luftimesh përpara se qyteti të binte përsëri në prill.

“Ka persona me gjymtyrë të amputuara dhe djegie që nuk ndihen pjesë e fytyrës, me plagë të infektuara.”– ka shkruar ai sipas Sky News.

Që nga fillimi i luftës në shkurt, të dyja palët kanë marrë pjesë në disa shkëmbime të burgosurish.

Muajin e kaluar, më shumë se 100 gra ukrainase u liruan në atë që ishte një nga shkëmbimet më të mëdha të luftës.