Vendosni fjalën kyçe....

Shtëpia e Bardhë thotë se mbështetësit e Donald Trump janë një ‘kërcënim për demokracinë amerikane’ (Video)


Shtëpia e Bardhë denoncoi të mërkurën mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump, duke i akuzuar ata se paraqesin një ‘kërcënim ekstremist për demokracinë tonë’.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre filloi konferencën e përditshme duke dënuar liderët republikanë për retorikën e tyre të rrezikshme, por gjithashtu tha se presidenti Joe Biden besonte se mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump ishin gjithashtu një kërcënim.

“Më lejoni të jem shumë i qartë, nuk është vetëm lidershipi republikan, nuk është vetëm ai apo jo?” – tha ajo për gazetarët.

“Ai po flet për një pjesë ekstreme, një pjesë ekstreme të partisë.”

Jean-Pierre parashikoi fjalimin e presidentit të planifikuar për të enjten në lidhje me rivendosjen e ‘shpirtit të demokracisë’ dhe paralajmëroi republikanët ‘ekstremë’.

“Kur ju jeni duke mbështetur një figurë autoritare, siç e kemi parë, që drejton, aktualisht drejton, ish-presidentin duke thënë dhe nxitur dhunën që do të na marrë liritë, ju e dini që ne duhet të bëjmë diçka.” – tha ajo.

Jean Pierre pohoi se kishte ‘më shumë shembuj që mund të numërojmë’ të mbështetësve të Trump dhe udhëheqësve republikanë që demonstrojnë kërcënimet e tyre ndaj demokracisë.

Ajo u ankua në mënyrë specifike për guvernatorin e Floridas Ron DeSantis për thirrjen që Dr. Anthony Fauci të ‘sulmohej fizikisht’ kur tha se ‘dikush duhet të rrëmbejë atë kukudh të vogël dhe ta hedhë atë në lumin Potomac’.

Ajo theksoi se jo të gjithë republikanët ishin të rrezikshëm për demokracinë, duke vënë në dukje fjalët lajkatare të presidentit për guvernatorin republikan të Maryland, Larry Hogan, i cili tha se ‘nuk ishte në atë kovë’ republikanësh që përbënin një kërcënim.