Vendosni fjalën kyçe....

Gazetari bullgar: Mos dilni në përfundime, blogerja ruse mund të jetë e pafajshme, u nda nga i dashuri për shkak të luftës në Ukrainë


Gazetari bullgar Christo Grozev i njohur për investigimet e tij mbi helmimin e Sergei dhe Yulia Skripal në vitin 2018 ka reaguar në rrjetet sociale mbi incidentin e ndodhur mbrëmjen e kaluar në Uzinën Ushtarake të Gramshit.

“Le të mos nxitojmë ende në përfundime, hipoteza e pafajësisë ndonjëherë mund të jetë atje – por e vështirë për t’u dalluar.”- shkruan ai.

Fituesi i Çmimit Evropian për Gazetarinë Hulumtuese ndonëse nuk e mohon se mund të ekzistojë edhe skenari i spiunazhit, thotë se “E gjithë kjo mund të jetë një koleksion i pafajshëm i fotografëve të mirëfinancuar që udhëtojnë nëpër botë (së bashku) dhe bëjnë blogje.”

 

Gazetari ka shpërndarë postimin e një miku të blogeres ruse Svetlana Timofeeva e cila poston në emrin Lana Sator. Ku emri “Lana” është shkurtim i emrit të saj.

“Unë e njoh LanaSator Personalisht. Ajo është një eksploruese urbane e njohur, Instagramin e saj mund ta shihni këtu https://instagram.com/lanasator?igshid=YmMyMTA2M2Y= dhe në postimet e saj ka foto nga ajo fabrikë (e braktisur?) shqiptare.”- shkruan miku.

Ai thotë se Svetlana ishte ndarë nga i dashuri pikërisht për shkak të pikëpamjeve të ndryshme për luftën në Ukrainë, të cilën ajo e kundërshtonte por ish-i dashuri e propagandonte.

Në një intervistë, Svetlana e pyetur nëse financohej nga shërbimet inteligjente ajo ka theksuar se i bëhen shpesh pyetje të tilla, por kjo nuk është e vërtetë.