Vendosni fjalën kyçe....

Kievi heq pllakatën kushtuar shkrimtarit Mikhail Bulgakov: Simbol i kulturës ruse


Një pllakë përkujtimore për romancierin dhe dramaturgun Mikhail Bulgakov, e vendosur në vitin 2017, është hequr nga Universiteti Kombëtar ‘Taras Shevchenko’ në Kiev. Aktivistët ukrainas që bënë fushatë kundër autorit të lindur në Kiev, e festuan lëvizjen si një triumf mbi ‘pushtimin rus’.

“Bulgakov është një simbol i kulturës ruse dhe nuk kishte të bënte me atë ukrainase, përkundrazi, në veprat e tij ai denigroi gjithçka ukrainase.” tha Tatiana Shvydchenko, një aktiviste nga OJQ-ja ‘Expert Corps’, e cila bëri peticion për heqjen e pllakës. .

Në faqen e saj në Facebook, Shvydchenko e quajti Bulgakovin një ‘ukrainofob dhe lavdërues të botës ruse’, duke shtuar se memoriali për të ishte një nga ‘atavizmat e periudhës së pushtimit, të cilin ne duhet ta heqim menjëherë’.

Bulgakov (1891-1940) lindi në Kiev dhe ndoqi shkollën e mesme në ndërtesën që tashmë strehon Universitetin Shevchenko, kjo është arsyeja pse autoritetet vendase e nderuan atë me një pllakë në 2017.

Ndërsa ai njihet më së shumti për ‘Mjeshtri dhe Margarita’, botuar shumë kohë pas vdekjes së tij, romani ‘Garda e Bardhë’ i Bulgakov u vendos në Kiev gjatë trazirave të vitit 1918. Megjithëse romani u ndalua nga qeveria sovjetike, shfaqja skenike e bazuar në vepër thuhet se ishte një nga të preferuarit e Jozef Stalinit.

Shvydchenko ka kërkuar gjithashtu heqjen e një pllake përkujtimore kushtuar studentëve dhe mësuesve që vdiqën për Bashkimin Sovjetik në Luftën e Madhe Patriotike (1941-1945), duke e quajtur atë një ‘shënues të pushtimit rus’.

Duke njoftuar pastrimin e paralajmëruar prej kohësh të kurseve të gjuhës dhe letërsisë ruse nga programet shtetërore të martën, qeveria ukrainase tha në mënyrë specifike se Bulgakov, së bashku me autorin e ‘Taras Bulba’ Nikolay Gogol – nuk do të preken sepse ‘jeta dhe puna e tyre ishin të lidhura ngushtë me Ukrainë’.