Vendosni fjalën kyçe....

Parlamenti australian sekuestroi libra për Assange, thotë familja


Babai dhe vëllai i bashkëthemeluesit të WikiLeaks, Julian Assange thonë se atyre u është ndaluar të çojnë libra mbi botuesin e burgosur në parlamentin australian, sipas një raporti nga The Guardian të premten. Rojet e sigurisë me sa duket besojnë se kopjet janë ‘material proteste’.

John dhe Gabriel Shipton – babai dhe vëllai i Assange – shkuan në parlamentin në Canberra të enjten për t’i kërkuar qeverisë që të ndërhynte në ekstradimin e miratuar nga Britania të botuesit me origjinë australiane në SHBA.

Për të argumentuar rastin e tyre, ata sollën libra të shkruar nga Nils Melzer, ish-raportuesi special i OKB-së për torturën, që trajtonin rastin e Assange. Shiptons synonin t’u shpërndanin kopje deputetëve dhe anëtarëve të shtypit.

Megjithatë, Gabriel tha se rojet i kapën librat, të cilët ata i konsideruan si ‘material proteste’.

“Unë po thosha ‘kjo është qesharake. Ato janë thjesht libra.” – tha Gabriel për The Guardian, duke shtuar se ai ofroi të telefononte deputetin dhe mbështetësin e profilit të lartë të Assange, Andrew Wilkie. Rojet, tha ai, e lejuan thirrjen, por këmbëngulën se ai nuk mund t’i merrte librat.

Pas incidentit, të afërmit e Assange arritën të shpërndanin kopje të librit nga stoku tashmë i vendosur në zyrën e Wilkie. Ata gjithashtu arritën përfundimisht të merrnin librat e konfiskuar nga sigurimi.

Assange ka qenë efektivisht në izolim që nga viti 2012, kur ai kërkoi azil në Ambasadën e Ekuadorit në Londër, duke kërkuar të shmangte ekstradimin në Suedi, ku u përball me akuza për sulm seksual, të cilat kanë rënë poshtë.

Ekuadori ia hoqi statusin e azilit Assange në vitin 2019 dhe policia britanike e transferoi atë nga ambasada në burgun e sigurisë maksimale Belmarsh, ku ai ka qëndruar që atëherë, me gjendjen e tij shëndetësore dhe mendore që thuhet se janë përkeqësuar.

Një gjykatë britanike fillimisht kundërshtoi të dorëzonte Assange në SHBA, duke përmendur frikën se ai do t’i nënshtrohej një trajtimi çnjerëzor. Më vonë, Uashingtoni arriti të bindë gjyqtarët britanikë se të drejtat e gazetarit do respektoheshin.

Si rezultat, më 17 qershor, Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar Priti Patel miratoi urdhrin për ekstradimin e bashkëthemeluesit të WikiLeaks në SHBA, një masë që tani thuhet se po apelohet.

Assange ka qenë një objektiv i SHBA-së që nga viti 2010, kur ËikiLeaks publikoi një gamë dokumentesh të klasifikuara që përshkruanin krimet e supozuara të luftës të kryera nga forcat amerikane gjatë luftërave në Irak dhe Afganistan.

Që atëherë ai është akuzuar për komplot për grabitjen e të dhënave nga kompjuteret e Pentagonit dhe është akuzuar sipas Aktit të Spiunazhit të vitit 1917 të Amerikës për publikimin e materialeve të klasifikuara. Gazetari tani përballet me një dënim deri në 175 vjet burg në SHBA.