Vendosni fjalën kyçe....

Johnson kundërshton referendumin e pavarësisë skoceze: Kemi të tjera halle tani, Ukrainën e pandeminë


Kryeministri britanik Boris Johnson hodhi poshtë të mërkurën një kërkesë të kryeministres skoceze Nicola Sturgeon për të mbajtur një referendum ligjërisht të detyrueshëm për largimin nga Mbretëria e Bashkuar.

Me Johnson duke luftuar për jetën e tij politike në Londër, ai i tha Sturgeon se rritja e kostove, Covid-19 dhe mbështetja e Britanisë për Ukrainën janë çështje më të rëndësishme.

Sturgeon njoftoi muajin e kaluar se një referendum i dytë i pavarësisë do të mbahej në tetor 2023, nëntë vjet pasi votuesit skocezë zgjodhën që vendi i tyre të mbetej anëtar i Mbretërisë së Bashkuar.

Megjithatë, pa një transferim të përkohshëm të pushtetit nga Londra në Holyrood, referendumi do të ishte simbolik dhe Johnson kundërshtoi t’i jepte Sturgeon këtë mundësi kritike.

“Nuk mund të pajtohem që tani është koha për t’u kthyer te një pyetje, së cilës iu përgjigj qartë populli i Skocisë në vitin 2014.” – shkroi Johnson.

Në vend të kësaj, kryeministri shkroi se Skocia dhe pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar duhet të përqendrohen në ‘prioritetet e tyre të përbashkëta’, të cilat ai i renditi si përgjigje ndaj inflacionit, rimëkëmbje nga pandemia e koronavirusit dhe duke luajtur ‘rolin tonë kryesor në përgjigjen ndërkombëtare ndaj agresionit rus në Ukrainë’.

Johnson i përshkroi këto çështje si “sfida të përbashkëta në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”, duke i kushtuar vëmendje të veçantë Ukrainës duke falënderuar Sturgeon për ndihmën 65 milion stërlina (77.5 milion dollarë) për armatosjen e Kievit.

Sturgeon ishte shpërfillëse. Në një postim në Twitter, ajo e përshkroi letrën e Johnson si ndoshta “një nga veprimet e tij të fundit si kryeministër”, një referencë ndaj thirrjeve për dorëheqje të drejtuara ndaj Johnson pasi dhjetëra ministra të tij dhanë dorëheqjen të martën dhe të mërkurën, duke përmendur skandale të shumta në Doëning Street.

“Për të qenë e qartë, Skocia do të ketë mundësinë të zgjedhë pavarësinë, shpresoj në një referendum më 19 tetor 2023, por nëse jo, përmes zgjedhjeve të përgjithshme.” – shkroi ajo në Tëitter.

“Demokracia skoceze nuk do të jetë e burgosur e këtij apo ndonjë kryeministri tjetër.”