Vendosni fjalën kyçe....

Elitat e Davosit mund të diskutojnë mbi lejimin e drogave psikedelike gjatë takimit javën e ardhshme


Udhëheqësit e biznesit dhe politikës që takohen në mbledhjen e Forumit Ekonomik Botëror në Davos këtë muaj do eksplorojnë mundësitë për rritjen personale dhe të biznesit në drogat psikedelike, raportoi Bloomberg. Vitrina psikedelike është një shenjë e interesit në rritje për substancat ende të paligjshme midis arkitektëve të ‘Rivendosja e Madhe’.

Kur liderët botërorë dhe kolegët e tyre në sektorët e biznesit dhe atë jofitimprurës të mbërrijnë në Davos, Zvicër, fundjavën e ardhshme, axhenda është tipike e takimeve vjetore të Forumit Ekonomik Botëror. Vizitorët do diskutojnë interesin e tyre të përbashkët në eliminimin e lëndëve djegëse fosile, riformësimin e ekonomisë botërore dhe gërryerjen e kufijve midis kombeve.

Megjithatë, ata do të kenë gjithashtu një mundësi për të ndaluar në ‘House of Psychedelics’ përgjatë shëtitores së Davos dhe ‘të pyesin se si mund të jenë të përdorin droat psikedelike.” – i tha Bloomberg Marik Hazan, drejtor i Tabula Rasa Ventures, një inkubator fillestar për kompanitë psikedelike.

‘Shtëpia e Psikodelikëve’ do organizojë debate dhe diskutime mbi përdorimin etik të drogave psikedelike, përfitimet e tyre të mundshme shëndetësore dhe mbi mundësitë për fitim. Prandaj, Maya Health, një platformë të dhënash, dhe Irëin Naturals, një kompani vitaminash dhe suplementesh, po sponsorizojnë ngjarjen.

Si një ushtrim fitimprurës, ngjarja nuk është në axhendën zyrtare të ËEF. Megjithatë, një ‘shaman’ i vetëpërshkruar, i cili planifikon të marrë pjesë, tha për Bloomberg se e konsideron ‘të rëndësishme të edukojë politikanët për atë që shëron’ dhe se shpreson t’i çojë drogat psikedelike edhe më tej gjatë takimit në Davos

Megjithatë, liderët politikë nuk do të kenë një shans për të pirë duhan DMT ose për të pirë kërpudha magjike. Pavarësisht ofrimit të përvojave si meditimi, frymëmarrja dhe kërcimi ekstatik, një zëdhënëse e kompanisë mëmë të Tabula Rasa i tha Bloomberg se ‘nuk do ketë absolutisht asnjë bar në vend’.

Drogat psikodelike janë një industri e sapolindur, por e ndërlikuar. Ndërsa studim pas studimi ka lënë të kuptohet për potencialin e tyre për trajtimin e depresionit, stresit posttraumatik he çrregullimeve të tjera të humorit, shumica e këtyre barnave mbeten të paligjshme në të gjithë botën.

Me ligjin që bllokon biznesin, Advisorshares Psychedelics ETF – një fond i Ëall Street i mbështetur nga titani i investimeve BlackRock Capital që investon në firmat farmaceutike që hulumtojnë këto barna – humbi më shumë se gjysmën e vlerës së tij këtë vit.

Forumi Ekonomik Botëror u bë një emër i njohur gjatë pandemisë së koronavirusit, pasi u përpoq të bashkonte liderët botërorë për të bashkërenduar përgjigjen e tyre ndaj Covid-19.

Ajo gjithashtu tërhoqi polemika për disa nga propozimet e saj të politikave – të paraqitura nga Kryetari Klaus Schëab në librin e tij “Covid-19: Rivendosja e Madhe”, të cilat përfshijnë dixhitalizimin e sistemit monetar global, një shndërrim të shpejtë larg burimeve tradicionale të energjisë, një kalim në një ekonomi të përhershme me qira dhe një përhapje mbarëbotërore e pasaportave dixhitale.

Kritikët kanë akuzuar organizatën e Schëab se po përpiqet të krijojë një qeveri të vetme botërore.

Megjithatë, “Shtëpia e Psikodelikëve” nuk do të jetë hera e parë që grupi i Davosit merret me drogën.

Pjesëmarrësit në vitin 2020 mund të vizitonin “Shtëpinë e Kanabisit” të udhëhequr nga Izraeli për të mësuar rreth fitimeve fitimprurëse dhe përfitimeve mjedisore në tregtinë e kërpit dhe në vitin 2019 pjesëmarrësit u trajtuan me një leksion gjysmë ore (në axhendën zyrtare) në lidhje me “Shkencën e Re të Psikodelikëve dhe përfitimet e tyre të mundshme mjekësore”.