Vendosni fjalën kyçe....

Higuain do “varë këpucët në gozhdë” në fund të vitit


Ish-përfaqësuesi argjentinas do të “varë këpucët në gozhdë” kur kontrata e tij të përfundojë në fund të vitit

Sulmuesi i Inter Miami, Gonzalo Higuain do të tërhiqet nga futbolli në fund të sezonit në ligën amerikane të futbollit (MLS), sipas babait të argjentinasit.

34-vjeçari, i cili është në sezonin e tij të tretë me Miami, i skadon kontrata në dhjetor.

Kishte spekulime se ish-sulmuesi i Real Madridit do të kërkonte një transferim në vendlindjen e tij, Argjentinë, ku filloi karrierën e tij me River Plate, por babai i tij Jorge duket se u ka dhënë fund thashethemeve, sipas Goal.com.

Jorge Higuain, vetë një ish-lojtar i River Plate dhe Boca Juniors, tha për TNT Sports për planet e ardhshme të djalit të tij: “Ai nuk do të kthehet në Argjentinë. Ai më tha se do të tërhiqet në fund të vitit. Ai po e mbyll këtë vit. dhe do tërhiqet nga futbolli.

Do të doja që ai të vazhdojë të jetë i lidhur me futbollin pasi të luajë. Ai është një djalë që di shumë, që ka luajtur në disa vende, ai ka gjithçka për të pasur sukses. Për mua do të ishte një fyerje nëse nuk vazhdon, në futboll”.

Higuain e filloi karrierën e tij në River Plate, duke shënuar 15 gola në 29 ndeshje të ligës përpara se të transferohej te Real Madrid në dhjetor 2006.

Higuain kaloi shtatë vjet me Los Blancos, duke fituar tre tituj të La Ligës, një Copa del Rey dhe Superkupën e Spanjës dy herë përpara se të transferohej në Itali me Napolin dhe më vonë Juventusin.

Magjia e tij trevjeçare me Bianconerët ishte më e suksesshmja nga të dy, duke fituar tre tituj të Serie A dhe dy Coppa Italia, si dhe një medalje nënkampioni të Ligës së Kampionëve.

Koha e sulmuesit në Torino u vijoi me huazimet në AC Milan dhe Chelsea – ku ai fitoi Ligën e Evropës në 2019.

Pasi ra dakord për të ndërprerë kontratën e tij me Juventusin në shtator 2020, Inter Miami dhe MLS e thirrën, ku ai shënoi 14 gola në 43 paraqitje deri më tani.

Në nivel ndërkombëtar, Higuain shënoi 31 gola në 75 ndeshje, duke u paraqitur në tre Kupa Botërore, duke përfshirë vitin kur Argjentina përfundoi nënkampione në finale me Gjermanis\në në 2014, dhe tre Copa Americas, me Argjentinën që përfundoi nënkampione dy herë në 2015 dhe 2016.