Vendosni fjalën kyçe....

Kremlini i përgjigjet Bidenit pasi e quajti Putinin ‘kriminel lufte’: E pafalshme, bombat tuaja kanë vrarë qindra mijëra civilë


Presidenti amerikan Biden e ka quajtur homologun e tij rus Putin ‘një kriminel lufte’ për konfliktin në Ukrainë, me Kremlinin duke iu përgjigjur se komente të tilla nga SHBA-ja ‘të papranueshme dhe të pafalshme’.

Gjatë një ngjarjeje në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Biden u pyet nga një prej gazetarëve nëse ai e konsideronte presidentin e Rusisë një kriminel lufte. Fillimisht, Biden u përgjigj ‘jo’, por më pas ai i kërkoi gazetarit të sqaronte pyetjen dhe tha: “Oh, unë mendoj se ai është një kriminel lufte.”

Duke komentuar komentet e liderit amerikan, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha për TASS se Moska e konsideron ‘të papranueshme dhe të pafalshme një retorikë të tillë nga kreu i shtetit, bombat e të cilit vranë qindra mijëra njerëz në mbarë botën’.

Ndërsa SHBA-ja e ka dënuar vazhdimisht sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, komentet e Biden të mërkurën me sa duket shënojnë herën e parë që udhëheqësi amerikan përdori një term aq të fortë sa ‘kriminel lufte’ për të përshkruar veprimet e Putinit. Më herët, Shtëpia e Bardhë shmangu përdorimin e këtij përkufizimi, duke shpjeguar se ishte një term specifik ligjor.