Vendosni fjalën kyçe....

Ministria e Shëndetësisë: 376 qytetarë janë infektuar dhe 6 të tjerë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga Covid-19


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar informacionet më të fundit lidhur me situatën në vendin tonë me COVID-19.

Në njoftimin për mediet, thuhet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 6 qytetarë si pasojë e virusit. Ndërkohë janë regjistruar 376 persona të tjerë të infektuar.

Nga ana tjetër, në të njëjtën periudhë kohore janë shëruar nga virusi 383 persona.

Qytetarëve u bëhet thirrje që të marrin vaksinën kundër Covid-19, në mënyrë që të mbrojnë veten dhe shëndetin e të tjerëve.

TË DHËNAT E REJA:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3,275 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 376 qytetarë, në këto bashki: 174 në Tiranë, 23 në Fier, 14 në Lushnje, 13 në Durrës, 12 Elbasan, 11 në Vlorë, Sarandë, 10 në Shkodër, 8 në Berat, Gramsh, 7 në Vorë, Kavajë, Tepelenë, 6 në Lezhë, Divjakë, 5 në Mallakastër, 4 në Mirditë, Kurbin, Dibër, Patos, Pogradec, Skrapar, Cërrik, 3 në Tropojë, Korçë, Dimal, Kuçovë, 2 në Gjirokastër, Devoll, Peqin, 1 në Vau i Dejës, Malesi e Madhe, Kukës, Has, Shijak, Përmet, Memaliaj, Poliçan.
Janë 5,165 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 117 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Fieri 31 vjeç, një qyetetar nga Tirana 69 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 74 vjeç, dy qytetarë nga Durrësi 74-91 vjeç, një qytetar nga Vlora 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 383 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 197,930 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 376
Të shëruar në 24 orë 383
Të shtruar në spitale 117
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3,275

Testime totale 1,444,522
Raste pozitive 206,273

Raste të shëruara 197,930
Raste Aktive 5,165
Humbje jete 3,178

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,475

Fier 566

Shkodër 359

Durrës 340

Gjirokastër 289

Elbasan 294

Berat 245

Vlorë 215

Lezhë 134

Korçë 120

Kukës 65

Dibër 63