Vendosni fjalën kyçe....

“Shkencëtar i çmendur që sillet si Zoti” – Guvernatori i Floridas  DeSantis kërkon shkarkimin e Faucit


Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, i është bashkuar korit të ligjvënësve amerikanë që sulmojnë këshilltarin mjekësor të Shtëpisë së Bardhë, Dr. Anthony Fauci, për financimin e kërkimeve të viruseve ‘të rrezikshme’ dhe eksperimenteve ‘të neveritshme’ mbi qentë.

Në diskutim janë vendimet e Fauci-t si drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID), një njësi e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë (NIH), për të investuar fondet e taksapaguesve amerikanë në kërkimin e përfitimit të funksionit në Institutin e Virologjisë në Wuhan të Kinës. , si dhe kërkimet e supozuara të drogës duke përdorur këlyshët ‘beagle’.

Duke e quajtur kërkimet e drejtuara nga Fauci si ‘shumë të rrezikshme’ dhe ‘joetike’, DeSantis tha të hënën se SHBA duhet ta shkarkojë atë dhe ta vërë para përgjegjësive ligjore, duke shtuar, ‘Nuk mund të kesh shkencëtarë të çmendur që vrapojnë përreth duke marrë përsipër lojin e Zotit’.

Anëtarët e Kongresit nga të dyja palët morën një qëndrim të ngjashëm javën e kaluar, duke kërkuar që Fauci të shpjegojë pse ai ka porositur një testim të tillë dhe të japë më shumë hollësi mbi kërkimet e financuara nga NIAID duke përdorur qentë, të cilëve iu prenë kordat e fytit që të mos qanin.