Vendosni fjalën kyçe....

11 vepra të Picasso-s shiten për 110 milionë dollarë


Njëmbëdhjetë vepra arti të Pablo Picasso-s që janë ekspozuar në një hotel në Las Vegas për më shumë se dy dekada janë shitur në ankand për gati 110 milionë dollarë.

Punimet, të cilat ishin në pronësi të MGM Resorts, u shfaqën në restorantin Picasso në Hotel Bellagio.

Por kompania tha se ankandi i së shtunës do ta ndihmonte atë të përmirësonte diversitetin e koleksionit të saj të arteve të bukura.

Ankandi paraqiti nëntë piktura dhe dy pjesë qeramike të artistit spanjoll, i cili vdiq në 1973.

Koleksioni përfshin më shumë se 50 vjet prodhim artistik.

Piktura e vitit 1938 “Gruaja në një beretë të kuqe-portokalli”, e cila paraqet të dashurën dhe muzën e Picasso-s, Marie-Thérèse Walter, arriti çmimin më të lartë të mbrëmjes me 40.5 milionë dollarë.

Fillimisht pritej të shitej për 20 deri në 30 milionë dollarë.

Femme au Béret Rouge-Orange e Picasso përmban të dashurën dhe muzën e tij Marie-Thérèse Walter

Një kryevepër tjetër – portreti në shkallë të gjerë i titulluar Homme et Enfant (Burri dhe Fëmija) – u shit për 24.4 milion dollarë.

“Me një lartësi prej afro 2 metrash, vepra e vitit 1959 është një shembull jashtëzakonisht mbresëlënës i arritjeve të Picasso-s gjatë kësaj faze të rëndësishme në karrierën e tij,” tha shtëpia e ankandeve, Sotheby’s.

Portrete në shkallë të gjerë Burri dhe Fëmija (M) dhe Busti i një burri (D)

Në shitje u përfshinë gjithashtu Nature Morte au Panier de Fruits et aux Fleurs (Nata e vdekur me shportë frutash dhe lule), e cila u pikturua nga Picasso gjatë pushtimit nazist të Parisit në 1942. Ajo u shit për 16.6 milionë dollarë.

“Megjithë shkatërrimin dhe vështirësitë e Luftës së Dytë Botërore, vitet midis 1940-44 rezultuan në një nga periudhat më të pasura të Picasso-s”, tha Sotheby.

Jetë e vdekur me shportë frutash dhe lule

Koleksioni filloi më shumë se 20 vjet më parë nga manjati amerikan i kazinove Steve Wynn, ish-pronari i hotelit Bellagio.

Shitja ishte pjesë e një përpjekjeje të hotelit për të shtuar më shumë vepra në koleksion nga gratë, artistët e pakicave dhe ato nga vendet në zhvillim.

Emrat e blerësve nuk janë bërë të ditur.

Rekordi për një Picasso është 179.4 milionë dollarë, i cili u pagua për pikturën e tij “Gratë e Algjerit” në 2015.