Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen vullkani në Ishujt Kanarie të Spanjës, qielli mbulohet nga tymi (Videot)


Një vullkan shpërtheu në Las Palmas, një nga Ishujt Kanarie të Spanjës në bregun atlantik të Afrikës, duke dërguar tym e pluhur gri në ajër.

Të shtunën, një tërmet me magnitudë 3.2 u regjistrua në ishull. Ajo u pasua nga katër dridhje të dielën në mëngjes, me më të fuqishmet që thuhet se kishin arritur 3.8 ballë.

Nga frika e një shpërthimi dhe rrëshqitjes së dheut, autoritetet kishin filluar të evakuonin njerëzit me lëvizshmëri të kufizuar dhe kafshët e fermave nga zonat e afërta si një masë paraprake.

Vullkani Teneguia, i cili është pjesë e zinxhirit vullkanik Cumbre Vieja, shpërtheu më parë në 1971 – shpërthimi i fundit sipërfaqësor në tokën spanjolle.