Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthim i fuqishëm dhe zjarr në rafinerinë kyçe të naftës në Meksikë (Video)


Një zjarr ka shpërthyer në një rafineri naftë të kompanisë ‘Pemex’ në Minatitlan, një qytet në shtetin meksikan të Veracruz. Video nga skena tregon një tufë tymi të zi, ndërsa objekti është përfshirë nga flakët. Ende nuk është raportuar për viktima.

Incidenti ndodhi në rafinerinë Petroleos Mexicano (Pemex), ndërsa rregullatori i sigurisë, energjisë dhe mjedisit i Meksikës ASEA raportoi se flakët filluan në një pompë transferimi benzine. Mbikëqyrësi tha se do të inspektojë objektin pas zjarrit për të ‘verifikuar kushtet e sigurisë’.

Rafineria përpunon një kapacitet deri në 285,000 fuçi naftë në ditë.

Fatkeqësia në rafinerinë meksikane vjen pasi një mori zjarresh tronditën një numër objektesh nafte në të gjithë botën në javët e fundit. Një zjarr i madh në një rafineri nafte në provincën e Javës Perëndimore të Indonezisë në fund të muajit të kaluar shkaktoi një evakuim masiv, duke lënë të plagosur disa njerëz.

Një sulm në një terminal saudit të naftës në veri të kufirit saudito-jemenas, në të njëjtën kohë shkatërroi një rezervuar karburanti në strukturë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *