Vendosni fjalën kyçe....

Humb jetën pas aksidentit me helikopter miliarderi francez i industrisë ajrore, Olivier Dassault


Miliarderi francez dhe anëtar i Asamblesë Kombëtare Olivier Dassault thuhet se është vrarë në një përplasje me helikopter në qytetin verior Calvados të Toques, sipas raporteve nga AFP dhe media të tjera.

Piloti i avionit privat gjithashtu vdiq në rrëzim, raporton gazeta Le Parisien. Shkaku i rrëzimit nuk është z zbuluar ende.

Presidenti francez Emmanuel Macron të dielën postoi një mesazh në Tëitter në nder të 69-vjeçarit Dassault. Ai ishte më i vogli nga katër fëmijët e industrialistit Serge Dassault, i cili trashëgoi pasurinë e babait të tyre kur vdiq në maj 2018.

Olivier Dassault ishte presidenti i strategjisë dhe zhvillimit në Dassault Groupe, konglomerati i hapësirës ajrore dhe softverit i kontrolluar nga familja.

Dassaault gjithashtu zotëron ‘Le Figaro’, gazeta kombëtare e Francës si dhe vreshta dhe pasuri të tjera. Babai i Serge Dassault, Marcel Dassault, themeloi Dassault Aviation dhe filloi të bënte helika për avionët e Luftës së Parë Botërore.

Dassault kishte udhëtuar në Calvados për fundjavën, ku ai ka një shtëpi pushimi në Deauville dhe u vendos të kthehej në Paris të dielën me helikopter, njoftoi Le Parisien, duke cituar senatorin Olivier Paccaud.

Revista Forbes e vlerëson pasurinë neto të Dassault në 7.3 miliardë dollarë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *