Vendosni fjalën kyçe....

Bie kursi i këmbimit të monedhës vendase, protestuesit në Liban bllokojnë rrugët kryesore (Video)


Protesta të reja kanë shpërthyer në Liban në mesjavë, pas rënies rekord të paundit libanez ndaj dollarit amerikan në tregun e zi, ndërsa vendi mbetet në krizë.

Demonstruesit bllokuan disa nga rrugët kryesore në kryeqytetin Bejrut duke djegur goma e duke shkaktuar bllokime trafiku, që çuan në bllokimin e rrugëve që çojnë në aeroport, sipas mediave vendase.

Ka pasur gjithashtu raporte që, në qytetin e Sidon, në jug të Bejrutit, protestuesit detyruan mbylljen e zyrave të administratës, ndërsa shfrynin zemërimin e tyre ndaj autoriteteve lidhur me rënien e kursit të këmbimit të paundit vendas.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale nga Bejrut treguan se kontejnerët e plehrave po digjeshin, trafiku bllokohej dhe protestuesit bërtisnin për përkeqësimin e kushteve të jetesës.

Pati gjithashtu raporte të protestave që shpërthyen në pjesë të tjera të vendit.

Të martën, kursi i këmbimit të mesditës së tregut të zi ishte pothuajse 10,000 paundë libanezë për një dollar, që do të thotë se paga minimale mujore në Liban do të ishte ekuivalente me vetëm 68 dollarë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *