Vendosni fjalën kyçe....

Mori makinë me qira dhe e mbushi me emigrantë të paligjshëm, arrestohet në Tiranë 25-vjeçari


Policia ka vënë në pranga një 25-vjeçar nga Korça, i cili akuzohet se ndihmonte shtetas të huaj të kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme, për të kaluar më pas drejt vendeve të BE-së.

I riu me inicialet F. H., u arrestua në Tiranë ndërsa u kap duke transportuar me një mjet të marrë me qira, dy emigrantë të paligjshëm.

Policia shpalli në kërkim dhe bashkëpunëtorin e tij, një 19-vjeçar me inicialet A.B.

NJOFTIMI I POLICISË

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Arrestohet në flagrancë 1 shtetas, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij.

Në vijim të goditjeve të njëpasnjëshme të veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandimit të emigrantëve nga vendet e treta drejt vendeve të BE-së, specialistët e Seksionit për Trafiqet, bazuar në informacionet e marra se një 25-vjeçar transportonte me mjet, emigrantë të paligjshëm nga Tirana, me qëllim transportimin e tyre drejt qytetit të Kukësit, me destinacion final vendet e Bashkimit Europian, goditën një tjetër rast, duke vënë në pranga shtetasin :

  1. H., 25 vjeç, banues në Korçë.

Ky shtetas është kapur nga shërbimet e Policisë, duke transportuar me një mjet të marrë me qira, dy emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Gjithashtu, u bë shpallja në kërkim e shtetasit A. B., 19 vjeç, pasi dyshohet si bashkëpunëtor i shtetasit F. H. në këtë veprimtari kriminale.

Materialet procedurale do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *