Vendosni fjalën kyçe....

Serbia e para në rajon, 256 mijë e 521 persona të vaksinuar deri më tani


Në 24 orët e fundit, u regjistruan1.523 njerëz të infektuar në Serbi, dhe 19 njerëz vdiqën.

4.512 persona u shtruan në spital.

Numri i vdekjeve nga koronavirusi që nga shpërthimi i epidemisë në Serbi është 3.905. Deri në fund të këtij buletini ditor, në Serbi janë konfirmuar 385.126 raste të koronavirusit. Imunizimi masiv kundër koronavirusit po kryhet në Serbi dhe 256.521 njerëz janë vaksinuar deri më tani, raporton B92.

Vetëm sot, 37.542 persona janë vaksinuar. Pika më e madhe e vaksinimit ndodhet në Panairin e Beogradit, ku turmat u regjistruan sot, si dhe gjatë fundjavës. Kjo është arsyeja pse Salla 3 u hap sot.

Serbia deri tani ka siguruar disa lloje të vaksinave kundër COVID-19 ndërsa 1 milion doza të “Sinpharm” i ka marrë nga Kina.

Gjithashtu, Serbia ka marrë dhe mijëra doza nga Pfizer por dhe Sputnik V nga Rusia.

Kurse përmes COVAX, Serbia pret të marrë vaksinën AstraZeneca.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *