Vendosni fjalën kyçe....

Protesta në Rusi kundër arrestimit të Navalny-t, mbështetësit përleshen me policinë (Video)


Mijëra persona dolën në rrugët e qyteteve në mbarë Rusinë të shtunën si pjesë e demonstratave të organizuara nga mbështetësit e aktivistit të burgosur të opozitës Alexey Navalny, ndërsa tubimet në Moskë dhe Shën Petersburg u shndërruan në dhunë.

Pamjet dramatike të autoriteteve që përplasen me demonstruesit në kryeqytet janë shpërndarë gjerësisht në internet, ndërsa raportohet se më shumë se 600 persona janë arrestuar në Moskë.

Policia u përpoq të shpërndarj turmën nga Sheshi Pushkin, në qendër të qytetit, ndërsa protestuesit u përleshën me oficerët.

Ndërsa numrat përreth Sheshit Pushkin u zvogëluan, disa nga kontigjentët e mbetur filluan të sulmonin një makinë që thuhej se i përkiste shërbimeve të sigurisë, duke grushtuar, shqelmuar dhe thyer xhamat e saj.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *