Vendosni fjalën kyçe....

Meksika i ofron azil dhe mbrojtje Julian Assange


Presidenti i Meksikës i ka ofruar azil themeluesit të WikiLeaks Julian Assange, disa orë pasi një gjykatës britanik refuzoi të ekstradonte Assange në SHBA. për t’u përballur me akuzat e spiunazhit.

Assange është një gazetar dhe meriton një shans, unë jam në favor të faljes së tij“- u tha gazetarëve Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador të hënën, duke thënë “ne do t’i japim atij mbrojtje.”

Tradita jonë është mbrojtja” shtoi Obrador.

Më herët të hënën, gjyqtarja Vanessa Baraitser refuzoi të ekstradojë Assange në SHBA, ku ai është akuzuar për 18 akuza për komplot për të hakuar kompjuterët e qeverisë amerikane dhe me botimin e regjistrave konfidencialë ushtarakë. Baraitser nuk mori parasysh akuzat kundër Assange, por zbuloi se ekstradimi do të ishte shtypës, duke pasur parasysh shëndetin mendor të Assange, dhe do ta linte botuesin në rrezik të vetëvrasjes.

SHBA-ja pritet të apelojë vendimin dhe Assange po mbahet ende në Burgun Belmarsh të Londrës në pritje të seancës me kusht të Mërkurën. Mbështetësit e tij kanë lobuar te Presidenti i SHBA-ve Donald Trump për t’i dhënë falje, por Trump nuk ka treguar ende nëse do ta bëjë.

Assange tashmë ka jetuar pjesën më të madhe të dekadës së kaluar në azil, pasi ishte strehuar nga Ekuadori brenda ambasadës së tij në Londër midis 2012 dhe 2019. Sidoqoftë, një ndryshim në udhëheqjen politike të Ekuadorit pa që krahu i djathtë Lenin Moreno të merrte pushtetin në 2017 dhe, menjëherë pas kësaj , pretendojnë se Assange kishte shkelur kushtet e azilit të tij. Ai u tërhoq nga ambasada nga policia britanike në Prill 2019.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *