Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti i Brazilit thotë se ai nuk do e bëjë vaksinën kundër Covidit


Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka deklaruar të enjten në mbrëmje se ai nuk do të vaksinohet kundër koronavirusit, duke shprehur skepticizëm ndaj programeve të vaksinimit.

Në deklaratat e transmetuara drejtpërdrejt në platforma të shumta të mediave sociale, udhëheqësi i krahut të djathtë shtoi se Kongresi nuk kishte gjasa të kërkonte që brazilianët të bënin një vaksinë.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve nga koronaviri në botë, dhe pavarësisht se dhe vetë Bolsonaro ka qenë i infektuar në korrik ka qenë skeptik lidhur me seriozitetin e pandemisë.

“Po ju them, nuk do ta marr. Është e drejta ime.”- tha ai, citon Reuters.

Bolsonaro gjithashtu shprehu skepticizëm mbi efektivitetin e mbajtjes së maskave, duke nënkuptuar se kishte pak prova përfundimtare të efektivitetit të maskave në ndalimin e transmetimit të virusit.

Presidenti Bolsonari ka thënë vazhdimisht se brazilianëve nuk do t’u kërkohet të vaksinohen kur një vaksinë e koronavirusit të bëhet e disponueshme. Në tetor, ai madje bëri shaka në “Twitter” se vaksinimi do të kërkohej vetëm për qenin e tij.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *