Vendosni fjalën kyçe....

Largime në kabinetin e Johnson, jep dorëheqjen “truri i Brexit” një nga këshilltarët kryesorë të kryeministrit


Dominic Cummings, truri pas fushatës 2016 për Britaninë për të lënë Bashkimin Evropian, dha dorëheqjen të premte si ndihmësi i parë i Kryeministrit Boris Johnson.

Mes spekulimeve se ai do të largohej nga qeveria në fund të vitit, Dominic Cummings u fotografua të Premten duke u larguar nga dera e përparme në 10 Downing Street.

Cummings duhej të largohej në fund të vitit, thanë raportet, por ai u pa të dilte nga zyra e Johnson në 10 Downing Street të Premten duke mbajtur një kuti kartoni.

Një burim qeveritar konfirmoi se ai nuk do të ishte më i punësuar zyrtarisht nga “mesi i dhjetorit”.

Cummings, arkitekt kryesor i fushatës për të larguar Britaninë nga Bashkimi Evropian, ka qenë një figurë përçarëse brenda qeverisë Konservatore që kur Johnson u bë kryeministër 16 muaj më parë. Pozicioni i tij u dobësua në fillim të këtij viti pasi ai përshkroi qindra milje nëpër Angli pasi u infektua me Covid-19, duke shkelur rregullat kombëtare të bllokimit dhe duke lënë përshtypjen se zyrtarët elitarë nuk kishin pse t’i bindeshin të njëjtave rregulla të rënda si të gjithë të tjerët.

Episodi ndezi kritikat për trajtimin e qeverisë të pandemisë pas vonesave në zgjerimin e provave dhe përpjekjeve për të shmangur një bllokim të dytë kombëtar në Angli. Kjo bllokim u vendos më në fund javën e kaluar, por nuk mund ta ndalonte Mbretërinë e Bashkuar të bëhej vendi i parë në Evropë që kaloi 50,000 vdekje gjatë pandemisë.

‘Truri i Boris’

Me nofkën “truri i Boris”, Cummings ka qenë gjithashtu shënjestra e ankesave nga anëtarët e lartë të Partisë Konservatore të Johnson, të cilët thonë se këshilltarët e pazgjedhur në zyrën e Kryeministrit në Downing Street drejtonin në mënyrë efektive qeverinë, duke lënë mënjanë ministrat dhe Parlamentin.

Bernard Jenkin, kryetar i një komiteti me ndikim të ligjvënësve Konservatorë, tha se dorëheqja e Cummings është një mundësi për Johnson të “rivendosë mënyrën se si funksionon qeveria”.

“Unë do të sugjeroja që ekzistojnë tre fjalë që duhet të bëhen fjalët mbikëqyrëse në Downing Street: ato janë respekt, integritet dhe besim”, tha Jenkin për BBC. “Dhe sigurisht në marrëdhëniet midis makinës së Downing Street dhe partisë parlamentare, ka pasur një sens shumë të fortë që ka munguar në muajt e fundit.”

Pavarësisht se fitoi një shumicë prej 80 vendesh në zgjedhjet e përgjithshme të dhjetorit të kaluar, qeveria e Johnson është detyruar të bëjë një seri ndryshimesh të turpshme të politikave në muajt e fundit, duke shkaktuar kritika se Cummings po i jepte kryeministrit këshilla të këqija.

Përveç qëndrimit të tij për bllokimin, Johnson ka hequr dorë nga vendimet për të lejuar gjigantin kinez të teknologjisë Huawei të marrë pjesë në ndërtimin e rrjetit të ri të telefonisë mobile të Britanisë; një për të përdorur një algoritëm për të caktuar nota për studentët pasi testet vjetore të shkollës u anulluan për shkak të pandemisë; dhe një e treta të mos zgjasë vakte falas për fëmijët e varfër kur shkollat u mbyllën pasi Britania u përball me rritjen e papunësisë për shkak të pandemisë.

‘Të çuditshëm dhe të papërshtatshëm’

Në një postim në blog të janarit, Cummings bëri thirrje për ndryshime në mënyrën e punës së qeverisë, duke pretenduar se shërbimi civil nuk kishte ekspertizë të mjaftueshme në disa fusha. Ai në mënyrë famëkeqe tha se ” me aftësi të çuditshme dhe të papërshtatshëm ” mund të ndihmojnë qeverinë të zhvillojë politika më të mira.

Në atë post, Cummings tha se donte ta bënte veten “kryesisht të tepërt” brenda vitit të ardhshëm.

Në intervistën e tij të së enjtes me BBC, Cummings tha se thashethemet se ai kishte kërcënuar të jepte dorëheqjen këtë javë ishin të pavërteta, por se “pozicioni i tij nuk ka ndryshuar që nga blogu i janarit”.

Sekretari i Transportit Grant Shapps minimizoi largimin e Cummings, duke thënë se ai ka arritur shumë nga gjërat që kishte vendosur të bënte.

Qasja kundërshtare

Qëllimi i politikës të Cummings ishte Brexit – duke siguruar largimin e Britanisë nga BE – dhe ai proces është planifikuar të përfundojë në fund të këtij viti. Kohët e fundit, ai ka marrë rolin udhëheqës në provat masive për të ndihmuar në kontrollin e Covid-19 dhe ai program tani është duke u mbështetur.

Ka qenë gjithmonë mirë që të ketë dikë në dhomë që i tund gjërat, pyet pse, nuk merr asnjë për përgjigje“, tha Shapps. “Dhe kjo ka qenë pak a shumë mënyra se si Dominic Cummings ka qenë në gjendje të sjellë talentet e tij në nivelin 10, por ai është i gatshëm të shkojë tutje.”

Por Cummings është kritikuar për krijimin e një marrëdhënieje kundërshtare midis zyrës së kryeministrit dhe atyre që ai mendoi se i penguan, duke përfshirë nëpunësit civilë, ligjvënësit e BBC dhe backbench.

Jenkin tha se ka pasur gjithashtu një krisje në qeveri, me Johnson duke emëruar ministra të kabinetit të papërvojë më pas duke u diktuar atyre politika, në vend se ministrat të merrnin përgjegjësinë për departamentet e tyre.

Largimi i Cummings është një mundësi për të riorganizuar qeverinë dhe për të sjellë ministra më me përvojë, tha Jenkin.

Nëse nuk keni kujtesë të korporatës, atëherë historia përsëritet dhe njerëzit bëjnë të njëjtat gabime, ose sigurisht gabime që mund të shmangen“, tha Jenkin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *