Vendosni fjalën kyçe....

Shefi i “Ryanair” shpërthen ndaj Boris Johnson-it: Trafiku ajror ka rënë 80%, karantina po na “varros”


Kompania ajrore me çmime të ulëta, ‘Ryanair’ tha të hënën se do të punojë me një ‘orar fluturimi të reduktuar ndjeshëm’ në gjashtë muajt e ardhshëm krahasuar me pritjet e tij, për shkak të shtrëngimeve të lidhura me Covid-19 në të gjithë Evropën.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi javën e kaluar një bllokim të dytë për Anglinë duke filluar më 5 nëntor. Franca dhe Gjermania po prezantojnë gjithashtu bllokimet e dyta në të gjithë vendin. Shumë qeveri të tjera evropiane kanë rritur kufizimet gjatë ditëve të fundit.

“OBSH-ja konfirmoi se bllokimet duhet të jenë opsioni i fundit, kyçjet në thelb janë një dështim.” – tha Michael O’Leary, administratori i Ryanair për CNBC.

Ai shtoi: “Nëse do të kishim prova më agresive dhe prova gjurmuese, ose siç premtoi kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, testimin dhe gjurmimin e klasit botëror, të cilat qartë nuk i kemi në Mbretërinë e Bashkuar, ne do të mund të kishim shmangur një bllokim të dytë.”

Ryanair është goditur rëndë nga pandemia Covid-19. Kompania raportoi të hënën një rënie prej 78 përqind të të ardhurave mes prillit dhe shtatorit në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Linja ajrore gjithashtu përjetoi një rënie prej 80 përqind të numrit të klientëve në ato gjashtë muaj duke pasur humbjen më të rëndë prej tre dekadash.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *