Vendosni fjalën kyçe....

Sulm me raketa drejt aeroportit në Irak, goditet baza ushtarake amerikane


Gjashtë raketa janë qëlluar pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Erbil në rajonin gjysmëautonom të Kurdistanit në Irakun verior, por nuk arritën në aeroport.

Lajmi u konfirmua nga Ministria e Brendshme e Qeverisë Rajonale të Kurdistanit. CNN raporton se tre raketa goditën një bazë ku ndodhen trupat amerikane, ndërsa raketat e tjera ranë jashtë bazës. Deri më tani nuk ka raporte të lëndimeve ose dëmtimeve nga trupa ushtarake e SHBA-ve.

Një zyrtar amerikan i mbrojtjes e quajti këtë sulm “shqetësues” për shkak të numrit të raketave të përfshira dhe përdorimit të mundshëm të armëve në shkallë më të gjerë.

Ministria e Brendshme e Kurdistanit tha se raketat u qëlluan nga drejtimi i Sheikh Amir, një qytet i vogël në provincën Nineveh, i cili është nën kontrollin e një force paramilitare kryesisht Shiite, Hashad al Shabbi.

Sipas njoftimit, raketat ranë në një zonë të largët pa shkaktuar ndonjë viktimë.

Ndërkohë Ministria e Mbrojtjes Irakiane publikoi ​​një deklaratë: “Të Mërkurën në mbrëmje, një grup terrorist shënjestroi Guvernatorin e Erbilit me disa raketa”.

Më tej njoftimi vazhdon: ” U urdhërua të arrestohej komandanti i sigurisë i ngarkuar me zonën ku u qëllua me raketa dhe menjëherë u hap një hetim “.

Sulmi vjen një ditë pas raportimeve se administrata e presidentit Donald Trump u tha udhëheqësve Irakianë se do të mbyllte Ambasadën e SHBA-ve në Bagdad, nëse sulmet e milicisë së mbështetur nga Irani që synojnë personelin amerikan në vend nuk ndalen.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *