Vendosni fjalën kyçe....

Twitter: Hakerat manipuluan punonjësit për të aksesuar llogaritë


Twitter tha të Shtunën se hakerat “manipuluan” disa prej punonjësve të saj për të hyrë në llogari në një sulm të profilit të lartë, përfshirë ata të Joe Biden dhe Elon Musk, dhe kërkuan falje për shkeljen.

Postimet përpiqeshin të mashtronin njerëzit në dërgimin Bitcoin e hakerave u postuan nga llogaria zyrtare e Apple, Uber, Bill Gates dhe shumë të tjerëve të Mërkurën, duke detyruar Twitter-in të bllokojë një numër të madh llogarish për të kontrolluar dëmet.

Hakerimi gjithashtu ka ngritur pyetje në lidhje me sigurinë e Twitter pasi shërben si një megafon për politikanët përpara zgjedhjeve të nëntorit.

Më shumë se 100,000 dollarë në vlerë të monedhës virtuale u dërguan në adresat e postës elektronike të përmendura në tweet, sipas Blockchain.com, i cili monitoron transaksionet e kripto monedhave.

“Ne e dimë se ata kishin qasje në mjete të disponueshme vetëm për ekipet tona të ndihmës së brendshme për të synuar 130 llogari në Twitter”, thuhet në një deklaratë të postuar të Shtunën në blogun e Twitter.

Për 45 prej këtyre llogarive, hakerat ishin në gjendje të rivendosnin fjalëkalime, të identifikoheshin dhe të dërgonin tweetara, shtoi ai, ndërsa të dhënat personale të deri në tetë përdorues të pa verifikuar u shkarkuan.

Twitter tha se ishte në dijeni të përgjegjësisë së tij ndaj përdoruesve të saj dhe shoqërisë në përgjithësi.

“Ne jemi në siklet, jemi të zhgënjyer dhe më shumë se gjithçka, na vjen keq,” tha Twitter.

Twitter mbylli llogaritë e prekura dhe hoqi tweet-et mashtruese. Ajo gjithashtu mbylli llogaritë që nuk preken nga hakerat si një masë paraprake.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *