Vendosni fjalën kyçe....

“5 mijë euro ose do të të vras”, kërcënohet me jetë biznesmeni në Korçë


 

Kërcënohet me jetë një biznesmen në qytetin e Korçës. Një person është arrestuar nga policia, nën akuzat për gjobvënie ndaj një biznesmeni, të cilin e ka kërcënuar me thikë dhe i ka kërkuar në këmbim të jetës një shumë prej 5 mijë eurosh.

I dyshuari sipas policisë është një 37-vjeçar me inicialet E.L, banues në Korçë, i cili më parë ka qenë i dënuar për vrasje.

“Autori me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i dënuar më parë për veprën penale “Vrasja me paramendim”.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë, bënë ndalimin me iniciativë të shtetasit:

E.L, 37 vjeç, banues në Korçë (i dënuar më parë për veprën penale “Vrasja me paramendim”).

Ndalimi i tij u bë pasi, dyshohet se ky shtetas ka kanosur me thikë, një biznesmen në qytetin e Korçës, duke i kërkuar në këmbim të jetës shumën prej 5000 Euro.

Nga tërësia e veprimeve të kryera shtetasi i lartpërmendur, ka konsumuar elementët e veprës penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme hetimore në ngarkim të këtij shtetasi.”, thuhet në njoftimin e policies.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *