Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen vullkani në Itali, humb jetën një person, plagoset një tjetër


Një seri shpërthimesh të fuqishme janë regjistruar nga krateri i vullkanit Stromboli, në Itali rreth orës 16:46.

Gurët vullkanit pas shpërthimit  kanë goditur gjithë ishullin duke shënuar viktimën e parë si dhe një tjetër person ka mbetur i plagosur.

Banorët e zonën janë strehuar në shtëpitë e tyre ndërsa rojet bregdetare janë bërë gati për t’i evakuuar.

Sipas mediave shumë nga turistët që ndodheshin atje në momentin e shpërthimeve janë hedhur ne det nga paniku.