Vendosni fjalën kyçe....

Atleti transgjinor fiton garën, ankohen atletet e tjera: Çojeni të konkurrojë me meshkujt


Atleti transgjinor amerikan, Cece Telfer, i cili më parë konkurronte kundër burrave, pasi nuk ishte kthyer ende në transgjinor, është përfshirë në polemika pasi fitoi garën e 400 metrave me pengesë, më shumë atletë dhe tifozë që shprehen dhe e akuzojnë se ka një avantazh të padrejtë.

Universiteti “Franklin Pierce Universiteti” e mori Telfer për garën kombëtare të Collegiate Athletic Association (NCAA) në disiplinën 400m me pengea të grave.

Ai e fitoi garën në mënyrën ominuese, duke vendosur një rekord të ri personal prej 57.53 dhe duke përfunduar garën me më shumë se një sekondë distancë ndaj rivaleve.

Megjithatë atletja u sulmua nga garueset  e tjera dhe nga përdoruesit e rrjeteve sociale, ku shumë përdorues këmbëngulnin që Telfer nuk duhej lejuar të konkurronte kundër grave.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *