Vendosni fjalën kyçe....

Aksioni për kapjen e anijes së marrë peng, Malta përdor forcat speciale


Malta përdori anije patrullimi dhe një helikopter për të kapur një cisternë turke të mbushur me emigrantë, pasi ajo u rrëmbye nga azilkërkuesit, të cilët ishin shpëtuar më herët nga ekuipazhi i anijes që rrëmbyen pranë brigjeve libiane.

Anija e rrëmbyer u konfiskua nga njësia e operacioneve të posaçme malteze të enjten në mëngjes. Ajo u shoqërua për në portin e kryeqytetit të Maltës, Valletta, ku të gjithë emigrantët duhet të dorëzohen në polici.

Disa anije patrullimi dhe një helikopter morën pjesë në operacion për të gjetur dhe kapur anijen.

Migrantët rrëmbyen të mërkurën rreth orës 5 të orës lokale të cisternës turke me flamur Palau “El Hiblu 1”, pasi ekuipazhi i saj i kishte shpëtuar ata në brigjet e Libisë.

Anija pastaj po hynte në portin libian të Tripolit, me sa duket duke synuar lënien e emigrantëve atje, por papritur u kthye rreth gjashtë milje detare (11 km) nga bregu dhe u nis drejt veriut, drejt Maltës.

Autoritetet malteze konfirmuan rrëmbimin dhe i vunë forcat e armatosura të vendit në gatishmëri për t’u përballur me “anijen pirate”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *