Vendosni fjalën kyçe....

Turqia i ofron Greqisë 5.6 milionë euro për 8 ushtarakët që akuzohen për grushtin e shtetit


Ministria e Brendshme turke përditësoi ditën e sotme listë e ish-oficerëve ushtarakë të kërkuar për rolin e tyre të dyshuar në grushtin e shteti ndaj presidentit Erdogan në korrik të vitit 2016, grusht shteti që u shtyp nga qeveria.

Turqia kërkon nga Greqia kthimin për tu gjykuar të tetë ushtarakëve, të cilët u arratisën në Greqi një ditë pas grushtit të shtetit, shkruan “Ekathimerini”.

Sipas agjencisë shtetërore Anadolou të Turqisë, qeveria po ofron një total prej 5.6 milion eurosh për kthimin e tetë oficerëve, të cilëve u është dhënë azil në Greqi.

Tetë ushtarakët janë mes dhjetëra personave në kërkim në Turqi, për pjesëmarrjen e dyshuar në një komplot për të rrëzuar qeverinë, një komplot për të cilin akuzohet kleriku Fethullah Gulen dhe organizata e drejtuar prej tij, FETO.

Lajmi vjen teksa kryeministri grek Alexis Tsipras udhëton sot drejt Turqisë në një vizitë zyrtare ku do takohet me presidentin Erdogan dhe zyrtarë të tjerë turq.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *