Vendosni fjalën kyçe....

Në kërkim nga gjermanët dhe malazezët, nga Kosova donin të hynin në Shqipëri


Dy shqiptarë të Kosovës janë ndaluar sot në pikën kufitare në Morinë, ku po tentonin të hynin në Shqipëri. Njëri prej tyre rezulton i akuzuar në Gjermani për veprën penale “Plagosje”, ndërsa ndaj tij është vendosur masa e sigurisë “Arrest me burg”.

Tjetri rezultonte i dënuar me 6 muaj burg për veprën penale “Vjedhjes me dhunë”, në Malin e Zi.

Po ashtu është arrestuar edhe një 56-vjeçar nga Tropoja, i cili rezulton i dënuar me 1 vit e 2 muaj e 14 ditë burg, për veprën penale të ”Kultivimit të bimëve narkotike”.

“Vijon puna për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim. Ndalohet një shtetas i dënuar me 1 vit 2 muaj e 14 ditë burg.

Gjithashtu, arrestohen dy shtetas kosovar të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Arrestimi provizor u bë me qëllim ekstradimin e tyre.

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë, ndaluan shtetasin në kërkim, -A.M., vjeç 56, banues në fshatin Gri, Tropojë.

Ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Shkallës së Apelit Shkodër me vendim Nr.894, datë 14.11.2018, e ka dënuar me 1 vit 2 muaj e 14 ditë burg, për veprën penale të ”Kultivimit të bimëve narkotike”, parashikuar nga neni 284/1 i Kodit Penal .

Shërbimet e Stacionit të Policisë kufitare në Morinë, në hyrje bënë ndalimin e dy shtetasve kosovar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, konkretisht;

 -R.B., vjeç 30, banues në Devë-Gjakovë.

Gjatë përpunimit të dokumentacionit, ky shtetas rezultoi në kërkim ndërkombëtar nga autoritet Gjermane.

Autoriteti gjyqësor në Ulm, Gjermani, ka vendosur ndaj tij masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Plagosje” të parashikuar nga Kodi Penal i Gjermanisë.

-M.B., vjeç 30, banues në Gjakovë, Kosovë.

Ndaj këtij shtetasi, autoriteti gjyqësor Cetinje, Mali i Zi, ka lëshuar Urdhër-arrestin Ndërkombëtar, dhe e ka dënuar me 6 muaj burg për veprën penale “Vjedhjes me dhunë”, të parashikuar nga Kodi Penal i Malit të Zi.

Në përfundim të veprimeve hetimore specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve në DVP Kukës, bënë arrestimin provizor të tyre, me qëllim ekstradimi, si dhe materialet e përpiluara i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës për veprime të mëtejshme.”, thuhet në njoftimin e policisë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *