Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje mes karteleve meksikane e guatemalase në kufijtë mes vendeve 19 viktima


Zyrtarët meksikanë të sigurisë gjetën trupat e 19 burrave në pjesën e pasme të një kamioni, tha zyra e prokurorit lokal të hënën vonë, me viktimat që dyshohet se kanë lidhje me një përleshje me armë midis një bande kriminale të Guatemalës dhe kartelit të fuqishëm meksikan Sinaloa.

Sipas deklaratës së prokurorit, pesë nga burrat kishin shenja të plagëve me armë zjarri dhe të gjithë u gjetën në pjesën e pasme të një kamioni të veshur me rroba të errëta, jelekë antiplumb si dhe mbajtëse për karikatorë armësh zjarri.

Zbulimi i zymtë në shtetin jugor të Chiapas u bë pranë qytetit La Concordia, në veri të kufirit jugor të Meksikës me Guatemalën.

Një burim i sigurisë së qeverisë në Chiapas i tha Reuters se viktimat ishin anëtarë nga Guatemala të një grupi kriminal që luftonte për kontroll territorial në zonë.

“Është një grup kriminal që dëshiron të hyjë në zonë. Ata janë guatemalas dhe këtu po përballen me disa qeliza kriminale, në këtë rast nga Sinaloa,” tha burimi.

Konsullata e Guatemalës në Chiapas është në proces të identifikimit të disa prej viktimave, pasi katër deri në shtatë nga trupat supozohet të jenë guatemalas, u tha gazetarëve Ministria e Jashtme e vendit të Amerikës Qendrore.

Ministria tha se ishte në kontakt me zyrën e prokurorit të Chiapas, duke shtuar se do të punojë për të përcaktuar kombësinë e të gjitha viktimave.

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador e quajti incidentin një “përplasje e pafat” gjatë konferencës së tij të rregullt për shtyp të mëngjesit të martën, duke shtuar se si meksikanë ashtu edhe guatemalas ishin mes viktimave.

Vitet e fundit, Chiapas ka luajtur gjithnjë e më shumë dhunën e bandave që besohet të jetë e lidhur me bandat kriminale, përfshirë drogën dhe kontrabandën e qenieve njerëzore.

“Si rezultat i rritjes së trafikut të emigrantëve në zonë, karteli Sinaloa, që më parë kontrollonte trafikun e drogës atje, është bërë shumë i fortë”, tha burimi i sigurisë në Chiapas.