Vendosni fjalën kyçe....

Gjykata merr vendim për Rudy Giulianin, i hiqet e drejta për të ushtruar detyrën


Rudy Giulianit, ish-kryebashkiakut të New York-ut dhe këshilltarit të Donald Trump, tashmë i është pezulluar licenca, pas akuzave për deklarimet e rrema në zgjedhjet e vitit 2020 në SHBA.

Gjykata tha se zbuloi se Giuliani “në mënyrë të rreme dhe të pandershme” pretendoi gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 se mijëra vota u hodhën në emrat e njerëzve të vdekur në Filadelfia, duke përfshirë një fletë votimi në emër të të ndjerit të boksit Joe Frazier.

Ai gjithashtu pretendoi në mënyrë të rreme se njerëzit ishin marrë nga Camden aty pranë, Nju Xhersi, për të votuar ilegalisht në qytetin e Pensilvanisë, tha gjykata.

Rudy Giuliani nuk ka të drejtë të ushtrojë profesionin e tij pasi dha deklarata të rreme mbi rezultatet e zgjedhjeve.

Një gjykatë apeli në New York mori vendimin këtë të martë.

“Giuliani do të përjashtohet nga praktika e ligjit, në fuqi menjëherë dhe deri në vendimin e mëtejshëm të kësaj gjykate, dhe emri i tij do të hiqej nga lista e avokatëve dhe këshilltarëve të ligjit në shtetin e New York-ut”, njoftoi Associated Press.