Vendosni fjalën kyçe....

Ushtria izraelite kishte të dhëna se Hamasi po planifikonte sulm – Media    


Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) paralajmëruan në mes të shtatorit se Hamasi po planifikonte të pushtonte vendin dhe të kapte më shumë se 200 pengje, raportoi media izraelite Kan të hënën.

Tri javë përpara se luftëtarët e Hamasit të sulmonin Izraelin më 7 tetor, drejtoria e inteligjencës së IDF-së përpiloi një raport ku thuhej se militantët palestinezë po stërviteshin për një sulm në shkallë të gjerë të Izraelit, ka pohuar Kan, duke cituar burime anonime sigurie.

Dokumenti dyshohet se paralajmëronte se dhjetëra komando të Hamasit do merrnin pjesë në bastisjen, që do synonte të kthente midis 200 dhe 250 pengje në Gaza.

Disa mijëra luftëtarë të Hamasit kryen sulmin e 7 tetorit, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë rreth 250 pengje në Gaza.

Sipas burimeve të Kan, anëtarët e Hamasit ishin parë duke praktikuar sulme ndaj bazave të rreme të IDF-së, duke provuar se si të kapnin pengjet ushtarake dhe civilë dhe të stërviteshin se si të trajtonin robërit pasi ata të arrestoheshin në Gaza.

Dokumenti thuhet se ka arritur te zyrtarët e lartë në Divizionin e Gazës të IDF-së, por është “anashkaluar plotësisht”, tha Kan.

Kan nuk është burimi i parë që pretendon se Izraeli ishte paralajmëruar për sulmin e 7 tetorit. Brenda disa ditësh nga sulmi, zyrtarët e inteligjencës egjiptiane thanë se ata kishin paralajmëruar vijimësisht qeverinë izraelite se Hamasi po planifikonte “diçka të madhe” në ditët para 7 tetorit, por se këto paralajmërime u anashkaluan në Jerusalemin Perëndimor.

Më herët në vitin 2023, IDF paralajmëroi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në të paktën katër raste se “armiqtë e Izraelit” e shihnin shtetin si të prekshëm ndaj sulmeve. Megjithatë, përmbajtja e këtyre paralajmërimeve nuk është bërë kurrë publike dhe Netanyahu pretendoi muajin e kaluar se ata nuk përmendën asnjë plan konkret nga Hamasi.

“Jo vetëm që nuk ka asnjë paralajmërim në asnjë nga dokumentet për qëllimet e Hamasit për të sulmuar Izraelin nga Gaza, por në vend të kësaj ata japin një vlerësim krejtësisht të kundërt”, tha zyra e kryeministrit në një deklaratë.

Sipas një burimi izraelit të cituar nga gazetari amerikan Seymour Hersh vitin e kaluar, Netanyahu ishte aq i shqetësuar për mundësinë e një sulmi nga Gaza, saqë ai urdhëroi dy të tretat e trupave të IDF të vendosura normalisht në kufirin e Izraelit me enklavën për të siguruar sigurinë për një festival hebre ortodoks në Bregun Perëndimor – kundër dëshirës së komandantëve të Divizionit të Gazës.