Vendosni fjalën kyçe....

Kanadaja shpall Gardën Revolucionare të Iranit entitet terrorist


Otava të mërkurën e emërtoi Gardën Revolucionare të Iranit si një entitet terrorist, ndërsa u bëri thirrje kanadezëve në vendin islamik që të largoheshin.

“Qeveria jonë ka marrë vendimin për të listuar Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike si një entitet terrorist sipas Kodit Penal,” tha në një konferencë shtypi Ministri i Sigurisë Publike Dominic LeBlanc.

I rrethuar nga ministrat e jashtëm dhe të drejtësisë të Kanadasë, ai akuzoi regjimin iranian për “mbështetje për terrorizmin” dhe “ka shfaqur vazhdimisht shpërfillje të të drejtave të njeriut brenda dhe jashtë Iranit, si dhe një gatishmëri për të destabilizuar rendin e bazuar në rregulla ndërkombëtare”.

Ministrja e Jashtme Melanie Joly, duke vënë në dukje se Otava i ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin disa vite më parë, u bëri thirrje kanadezëve të mos udhëtojnë në Iran.

Lista e zezë kanadeze përfshin rreth 80 entitete, duke përfshirë Al-Kaedën, Hezbollahun, Talibanët, grupin Shteti Islamik dhe Djemtë Krenarë, një grup militant neofashist të Amerikës së Veriut.

Otava e ka listuar më parë Forcën Quds, një degë e Gardës, si një entitet terrorist dhe në vitin 2022 iu mohua përgjithmonë hyrja më shumë se 10,000 zyrtarëve iranianë, përfshirë anëtarëve të Gardës.

Shtetet e Bashkuara e listuan Gardën si një organizatë të huaj terroriste në prill 2019.

Në fillim të këtij muaji, Bashkimi Evropian sanksionoi gjithashtu Gardën për furnizimin e dyshuar të dronëve për Rusinë dhe aleatët e saj në Lindjen e Mesme.

Vendimi për të shtuar Gardën në listën e terrorizmit të Kanadasë vjen në mes të tensioneve midis Otavës dhe Teheranit. Kanadaja dhe vende të tjera e kanë paditur Iranin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për rrëzimin e fluturimit PS752.