Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania e Polonia përplasen për emigrantët


Roja Kufitare Polake ka kërkuar që homologia e saj gjermane të shpjegojë pse një familje emigrantësh u lëshua në tokën polake javën e kaluar. Sipas raportimeve në mediat polake, mijëra emigrantë janë dërguar nga Gjermania në Poloni në rrethana të ngjashme.

Një makinë e policisë gjermane dërgoi dy emigrantë të rritur afganë dhe tre fëmijë pranë qytetit Osinoë Dolny pranë kufirit gjerman të premten e kaluar, raportoi faqja e lajmeve Chojna24. Policia polake nuk arriti të gjente familjen emigrante kur kontrolloi zonën, raportoi gazeta Dziennik të hënën.

“Sjellja dhe lënia e të huajve në Poloni nga ana e policisë gjermane ishte në kundërshtim me parimet e bashkëpunimit mes dy shërbimeve”, tha Garda Kufitare në një deklaratë.

“Shërbimet gjermane nuk mund të marrin vendime të tilla në mënyrë arbitrare.”

Roja Kufitare shtoi se “ka kontaktuar menjëherë palën gjermane për të shpjeguar rrethanat e incidentit” dhe se komandanti i përgjithshëm i agjencisë do e diskutojë çështjen me presidentin e Policisë Federale të Gjermanisë të martën.

Në fillim të këtij muaji, gazetarja polake Aleksandra Fedorska pretendoi se policia gjermane kishte kthyer 3,500 emigrantë në Poloni midis janarit dhe majit të këtij viti, duke cituar të dhënat e ofruara nga Berlini. Këta emigrantë thuhet se ishin në mesin e rreth 5,600 që kaluan në Gjermani nëmënyrë të paligjshme pas paraqitjes së kërkesave për azil në Poloni.

Sipas Rregullores së Dublinit të BE-së, kërkesa për azil e një emigranti duhet të trajtohet në vendin ku ata aplikojnë për herë të parë për azil. Kjo marrëveshje ofron një bazë ligjore për shtetet që të kthejnë azilkërkuesit që lëvizin përtej kufijve kryesisht të hapur të bllokut.

Një zëdhënës i policisë gjermane i tha gazetës polake Fakt se familja e braktisur të premten kishte hyrë në mënyrë të paligjshme në Gjermani pasi iu dha statusi i refugjatit në Poloni. Oficerët gjermanë kapën familjen dhe u përpoqën të kontaktojnë rojet kufitare polake, por thanë se nuk morën përgjigje.

“Meqenëse nuk pati asnjë reagim nga pala polake për disa orë, oficerët vendosën ta çojnë familjen në kufirin polako-gjerman në mënyrë që t’i lirojnë në Poloni,” tha zëdhënësi.

Gjermania dhe Polonia janë përplasur më parë për çështjen e emigracionit, me Gjermaninë që thirri ambasadorin polak Dariusz Paëlos vitin e kaluar mbi raportet në mediat polake që sugjeronin se zyrtarët në Varshavë po u shisnin viza emigrantëve afrikanë dhe aziatikë, të cilët më pas u larguan nga Polonia për në Gjermani dhe vende të tjera të BE-së.

Berlini u përgjigj duke shtuar patrullimet e policisë përgjatë kufijve gjermanë polakë dhe çekë.

“Gjërat nuk mund të mbeten ashtu siç janë tani,” tha në atë kohë kancelari gjerman Olaf Scholz, duke zbuluar se “më shumë se 70 për qind e të gjithë refugjatëve” që mbërrinin në Gjermani ishin regjistruar në vende të tjera të BE-së, por i hodhën dokumentet e tyre pasi arritën në tokën gjermane.