Vendosni fjalën kyçe....

Ushtria amerikane thotë se ka shkatërruar dy anije patrullimi Houthi


Ushtria amerikane tha të enjten se shkatërroi dy anije patrullimi Houthi, një anije sipërfaqësore pa ekuipazh dhe një dron mbi Detin e Kuq në përpjekjen e saj të fundit për të degraduar aftësitë e grupit të mbështetur nga Irani.

Huthët, të cilët kontrollojnë zonat më të populluara të Jemenit, shënjestruan Verbenë në Detin Arabik, si dhe Seaguardian dhe Athina në Detin e Kuq, tha zëdhënësi ushtarak i grupit të lidhur me Iranin, Yahya Saree në një fjalim televiziv më herët të enjten.

Sulmi ndaj Verbenas shkaktoi zjarr dhe e plagosi rëndë njërin prej anëtarëve të ekuipazhit të saj, tha Komanda Qendrore e SHBA-së.

Rebelët lëshuan dy raketa balistike kundër anijeve nga një zonë e kontrolluar nga Houthi në Jemen në Detin e Kuq, tha Komanda Qendrore e SHBA-së, duke shtuar se nuk pati dëme apo lëndime nga ato raketa.

Rebelët Huthi kanë kryer sulme ndaj anijeve në brigjet e Jemenit prej nëntorit të vitit të kaluar. Ata thonë se po i kryejnë këto sulme në shenjë mbështetjeje për palestinezët në Rripin e Gazës, të cilët janë duke u përballur me një luftë tashmë tetëmujore me Izraelin.

Komanda Qendrore e SHBA tha se “do të vazhdojë të veprojë me partnerët për t’i mbajtur Houthis përgjegjës dhe për të degraduar aftësitë e tyre ushtarake”.

Fushata e Houthi-ve ka ndërprerë transportin global, duke i detyruar firmat të rimarrin rrugën drejt udhëtimeve më të gjata dhe më të shtrenjta në Afrikën Jugore. Ajo gjithashtu ka nxitur frikën se lufta e Gazës  në të cilën ministria lokale e shëndetësisë thotë se mbi 37,000 janë vrarë dhe mund të përhapet dhe destabilizojë Lindjen e Mesme më të gjerë.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë kryer sulme kundër objektivave Houthi në përgjigje të sulmeve ndaj anijeve.

Sulmi i Izraelit në Gaza, i cili gjithashtu ka çuar në akuza për gjenocid që Izraeli i mohon, pasoi një sulm ndaj Izraelit nga militantët palestinezë të Hamasit më 7 tetor që vrau 1200, sipas raporteve izraelite.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Reuters