Vendosni fjalën kyçe....

Macron pezullon reformën e votimit në Kaledoninë e Re pas trazirave vdekjeprurëse


Reformat, të cilat do të kishin ndryshuar të drejtën e votës, i druhen banorët indigjenë të Kanakëve, të cilët thonë se do të ishin margjinalizuar më tej. Çështja ka shkaktuar dhunën më të keqe në arkipelag në dekada.

Dhuna shpërtheu më 13 maj si përgjigje ndaj përpjekjeve të qeverisë së Macron për të ndryshuar Kushtetutën franceze dhe për të ndryshuar listat e votimit në Kaledoninë e Re. Franca shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në territorin e saj të Paqësorit më 15 maj dhe nxitoi me qindra përforcime trupash për të ndihmuar policinë të shuante revoltën që përfshinte të shtëna, përleshje, plaçkitje dhe zjarrvënie.

Të dyja palët e ndarjes së ashpër të Kaledonisë së Re – Kanakët indigjenë, që duan pavarësinë dhe ata besnikë ndaj Francës – ngritën barrikada, ose për t’u revoltuar kundër autoriteteve ose për të mbrojtur shtëpitë dhe pronat e tyre. Protestuesit pro-pavarësisë ndërtuan barrikada me automjete të djegura dhe mbeturina të tjera, duke kthyer pjesë të kryeqytetit, Noumea, në zona të ndaluara.

Ligji kushtetues në lidhje me Kaledoninë e Re… Kam vendosur ta pezulloj”, tha Macron. “Nuk mund të lëmë paqartësi gjatë kësaj periudhe. Duhet të pezullohet për t’i dhënë fuqi të plotë dialogut në terren dhe rikthimit të rendit.”

Ministria franceze e Drejtësisë konfirmoi të mërkurën vdekjen e një 34-vjeçari më 11 qershor, i cili ishte plagosur gjatë një konfrontimi me policinë më 29 maj. Është urdhëruar një autopsi dhe një hetim për përdorimin e forcës nga xhandari i përfshirë është duke u zhvilluar.

Louis Mapou, president i qeverisë së Kaledonisë së Re, shprehu ngushëllimet e tij dhe bëri thirrje për qetësi. “Unë kërkoj heqjen e menjëhershme të barrikadave dhe një kthim në paqe,” tha Mapou.