Vendosni fjalën kyçe....

Katër anije luftarake ruse mbërrijnë në Kubë në një shfaqje force


Katër anije ruse – duke përfshirë një nëndetëse me energji bërthamore dhe një fregatë – kanë mbërritur në Kubë, në atë që shihet si një shfaqje force mes tensioneve me Perëndimin për luftën në Ukrainë.

Anijet janë të ankoruara në Gjirin e Havanës – rreth 145 km nga shteti amerikan i Floridës.

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se fregata Admiral Gorshkov dhe nëndetësja Kazan janë të dyja bartëse të armëve të avancuara, duke përfshirë raketat hipersonike Zircon. Më parë ata kryen stërvitje me raketa në Atlantik.

Por ministria e jashtme e Kubës thotë se asnjë nga anijet nuk ka armë bërthamore në bord dhe vizita e tyre pesë-ditore nuk përbën kërcënim për rajonin.

Zyrtarët amerikanë thonë se po e monitorojnë nga afër vizitën.

Marina e SHBA-së përdori gjithashtu drone detare për të hijezuar anijet ruse teksa ato iu afruan Kubës, raporton partneri amerikan i BBC-së, CBS.

Herët në një mëngjes gri dhe me re, anijet ruse hynë në Gjirin e Havanës, të rrethuara nga anije më të vogla mbështetëse, për një përshëndetje me 21 armë.

Në një deklaratë, ministri rus i mbrojtjes tha se vizita ishte jozyrtare, duke lejuar ekuipazhet e anijeve të “pushojnë dhe të njihen me atraksionet lokale”.

Rusia ka dërguar anije luftarake në Kubë në të kaluarën dhe të dy vendet janë aleatë të vjetër – por koha e këtyre ushtrimeve të veçanta bie në sy.

I ardhur mes tensioneve në rritje për pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë në Ukrainë në vitin 2022, operacioni po interpretohet nga disa si një goditje e fortë nga Moska.

Sigurisht, duket se dërgon një mesazh mjaft të qartë nga Kremlini në Uashington për atë që ata konsiderojnë se po ndërhyjnë në oborrin e shtëpisë së tyre.

Vizita është një simbol i rëndësishëm i mbështetjes për qeverinë e drejtuar nga komuniste në Kubë dhe aleatin e saj socialist, Venezuelën, ku anijet luftarake mund të lundrojnë në vendin tjetër pasi të përfundojnë në Havana.

Nga perspektiva amerikane, zyrtarët kanë treguar se janë në dijeni të vizitës – por nuk konsiderojnë se ajo përbën një kërcënim për SHBA-në, duke shtuar se kuptimi i tyre ishte se nëndetësja me energji bërthamore nuk mbante armë bërthamore.

Në thelb, ndërsa vizita mund të konsiderohet gjerësisht rutinë, konteksti i armiqësive më të gjera globale në të cilat ajo po zhvillohet nuk është asgjë tjetër veçse.