Vendosni fjalën kyçe....

Vdes në një aksident ajror astronauti i NASA-s që shkrepi fotografinë ikonike të Tokës


Astronauti i Apollo 8, Bill Anders, i cili shkrepi një nga fotografitë më të famshme të bëra në hapësirën e jashtme, ka vdekur në një aksident avioni në moshën 90-vjeçare.

Zyrtarët thonë se një aeroplan i vogël me të cilin po fluturonte u rrëzua në det pranë shtetit të Uashingtonit.

Djali i Anders, Greg, konfirmoi se trupi i babait të tij u gjet të premten pasdite.

“Familja është e shkatërruar. Ai ishte një pilot i madh. Ai do të mungojë“, thuhet në një deklaratë të familjes, përcjell BBC.

Anders – i cili ishte një pilot i modulit hënor në misionin Apollo 8 – bëri fotografinë ikonike Earthrise, një nga imazhet më të paharrueshme dhe frymëzuese të Tokës nga hapësira.

E bërë në prag të Krishtlindjeve gjatë misionit të vitit 1968, fluturimi i parë hapësinor me ekuipazh që u largua nga Toka dhe arriti në Hënë, fotografia tregon planetin duke u ngritur mbi horizont nga sipërfaqja shterpë hënore.

Anders më vonë e përshkroi atë si kontributin e tij më të rëndësishëm në programin hapësinor.

Imazhi vlerësohet gjerësisht për motivimin e lëvizjes globale mjedisore dhe çon në krijimin e Ditës së Tokës, një ngjarje vjetore për të promovuar aktivizmin dhe ndërgjegjësimin për kujdesin për planetin.