Vendosni fjalën kyçe....

Blue Origin nis gjashtë turistë në hapësirë pas gati dy vitesh pauzë


Raketa turistike e Blue Origin ka nisur pasagjerët në skajin e hapësirës për herë të parë në gati dy vjet, duke i dhënë fund një ndërprerjeje të shkaktuar nga një dështim në fluturimin e provës.

Raketa dhe kapsula New Shepard u ngritën në orën 9:36 të mëngjesit CT (10:36 të mëngjesit ET) nga objektet e Blue Origin në një fermë private në Teksasin Perëndimor, sipas CNN.

NS-25, fluturimi i shtatë me ekuipazh i Blue Origin deri më sot, mbante gjashtë klientë në kapsulë: kapitalistin e sipërmarrjes Mason Angel; Sylvain Chiron, themelues i fabrikës franceze të birrës artizanale Brasserie Mont-Blanc; inxhinier softuerësh dhe sipërmarrës Kenneth L. Hess; kontabilistja në pension Carol Schaller; aviator Gopi Thotakura; dhe Ed Dwight, një kapiten në pension i Forcave Ajrore të SHBA-së, i zgjedhur nga Presidenti John F. Kennedy në 1961 si kandidati i parë i astronautit me ngjyrë të vendit.

 

Përforcuesi i raketës u ul i sigurt disa minuta para kapsulës.

Gjatë misionit, ekuipazhi u ngrit në më shumë se tre herë shpejtësinë e zërit, ose më shumë se 2000 milje në orë. Raketa kaloi kapsulën përtej vijës Kármán, një zonë 62 milje (100 kilometra) mbi sipërfaqen e Tokës që njihet gjerësisht si lartësia në të cilën fillon hapësira e jashtme – por ka shumë zonë gri.

Dhe në kulmin e fluturimit, pasagjerët përjetuan disa minuta mungesën e gravitetit dhe pamjet mahnitëse të Tokës përmes dritareve të kabinës.

Nisja pasoi suksesin e një misioni shkencor pa ekuipazh në dhjetor – fluturimi i parë i programit New Shepard që nga fatkeqësia më shumë se një vit më parë.

 

Dështimi i New Shepard 2022

Një raketë dhe një anije kozmike New Shepard u vendos për të lëshuar një grup instrumentesh shkencore më 12 shtator 2022. Por një minutë pas fluturimit, raketa duroi Max Q – një term i hapësirës ajrore që i referohet një momenti presioni maksimal në një mjet.

Ndodh kur raketa është në një lartësi relativisht të ulët – ku atmosfera është ende mjaft e trashë – por anija kozmike po lëviz me shpejtësi të lartë, duke krijuar një moment presioni intensiv mbi mjetin hapësinor.

Rreth asaj kohe, raketa dukej se lëshonte një shpërthim masiv flakësh. Kapsula New Shepard, e cila kalon në majë të raketës, më pas nisi sistemin e saj të ndërprerjes së lëshimit – duke ndezur një motor të vogël për të shpërthyer veten në mënyrë të sigurtë larg raketës që nuk funksiononte. Ai sistem funksionoi siç ishte menduar, duke hedhur me parashutë kapsulën në një ulje të sigurt.

Blue Origin zbuloi më vonë se shkaku i dështimit ishte një problem me grykën e motorit, një kon i madh që drejton shkarkimin flakërues në fundin e raketës. Kompjuterët në bord zbuluan me saktësi dështimin dhe mbyllën motorin, sipas kompanisë.