Vendosni fjalën kyçe....

Kina lëshon sondën Chang’e-6 për të studiuar anën e errët të Hënës dhe për të kthyer mostra në Tokë


Raketa më e madhe e Kinës është lëshuar në hapësirë duke transportuar sondën hënore Chang’e-6 për një mision gati dy mujor për të tërhequr gurët dhe dheun nga ana e largët e Hënës, në një përpjekje të parë në botë.

Raketa Long March-5 u ngrit në orën 17:27 (09:27 GMT) të premten nga qendra e lëshimit hapësinor Wenchang në provincën jugore të ishullit Hainan me një sondë prej më shumë se tetë tonësh, përcjell Al Jazeera.

Nisja shënon një tjetër moment historik në programin kinez të eksplorimit hënor dhe hapësinor.

“Mbledhja dhe kthimi i mostrave nga ana e largët e hënës është një arritje e paprecedentë,” i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua, Wu Weiren, projektuesi kryesor i programit të eksplorimit hënor të vendit.

Chang’e-6 është emëruar pas perëndeshës mitike kineze të hënës.

“Ne dimë shumë pak për anën e largët të hënës. Nëse misioni Chang’e-6 mund të arrijë qëllimin e tij, ai do t’u sigurojë shkencëtarëve provat e para të drejtpërdrejta për të kuptuar mjedisin dhe përbërjen materiale të anës së largët të hënës, e cila ka një rëndësi të madhe, “tha ai.

Ashtu si paraardhësi i tij Chang’e-5, Chang’e-6 përbëhet nga një orbiter, një tokëzues dhe një ngjitës, si dhe një mekanizëm që e lejon atë të kthehet në Tokë, sipas Xinhua.

Pellgu i Polit të Jugut-Aitken, ku Chang’e-6 është vendosur të zbarkojë, është në anën e errët të hënës që mbetet misterioze teksa përballet vazhdimisht nga Toka.